Codziennie w Polsce z problemem niedożywienia boryka się, według raportu Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Danone i Banków Żywności, 162 tysiące uczniów szkół podstawowych. Z myślą o nich od 10 lat Danone prowadzi program Podziel się Posiłkiem. Dzięki zaangażowaniu organizacji, mediów, konsumentów przez ten okres udało się wydać prawie 13 milionów posiłków. 20 czerwca 2013r. w siedzibie Fundacji „Gwiazdeczka” w Warszawie podsumowano stan wiedzy o problemie i działania programu na rzecz niedożywionych oraz wymagających dożywiania dzieci w kraju.
Skala problemu niedożywienia dzieci w Polsce
Wyniki badania Millward Brown (czerwiec 2013r.) przygotowanego na zlecenie Danone i Banków Żywności, wskazują, że liczba dzieci w klasach I-VI, które są niedożywione lub wymagają dożywiania wynosi aktualnie 162 tysiące1. Pomimo tendencji spadkowej w porównaniu do lat poprzednich, problem ten dotyczy wciąż 7,4% uczniów szkół podstawowych. Obserwowana jest jednak widoczna zmiana w podejściu samych szkół do problemu – dziś 79% szkół aktywnie przeciwdziała problemowi, zapewniając większości potrzebujących dzieci ciepły posiłek w dniach nauki (w 2005r 43% dyrektorów szkół nie podejmowało działań służących walce z niedożywieniem uczniów). W opinii nauczycieli zasięg problemu stopniowo się zmniejsza, ale nadal w ponad 40% klas są dzieci wymagające dożywiania.
Tuż obok nas może być potrzebujące dziecko
Ważną kwestią wciąż pozostaje potrzeba zrozumienia, że problem niedożywienia nie dotyczy tylko dzieci ze słabiej rozwiniętych regionów Polski, lecz również występuje w dużych aglomeracjach miejskich. Przykładem takiej sytuacji jest działająca w centrum stolicy Fundacja Pomocy Rodzinie „Gwiazdeczka”, pod której stałą opieką znajduje się kilkadziesiąt dzieci. Dla wielu z nich często jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia jest ten wydany w „Gwiazdeczce”.
W naszej codziennej pracy z dziećmi spotykamy się ciągle z problemami niedożywienia. Do naszej Fundacji przychodzą dzieci z różnych środowisk, najczęściej tych trudnych, mających zarówno problemy materialne, jak i życiowe. Dzieci te są smutne, zamknięte w sobie, nie potrafią bawić się z innymi dziećmi. U nas uczą się wszystkiego, poznają także życie od strony żywieniowej. Podczas pobytu u nas widać jak dzieci się zmieniają, jak otwierają się na zewnątrz, jak potrafią pokazać swoje emocje. Z apatycznych, smutnych dzieci wyrastają mądre i ciekawe świata dzieciaczki. Ta metamorfoza jest pięknym zjawiskiem i uczy nas dorosłych, że trzeba dbać o regularne i wartościowe posiłki, bo nic tak nie cieszy jak piękno i rozwój dziecka – mówi Ewa Pomorska, Prezeska Fundacji Pomocy Rodzinie „Gwiazdeczka”, beneficjent Programu Grantowego „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”.
Podziel się Posiłkiem pomaga już 10 lat!
Polacy potrafią i chcą pomagać! Najlepszym dowodem na to jest wydanie 13-milionowego posiłku w ramach programu społecznego Podziel się Posiłkiem, które nastąpiło
20 czerwca 2013r. w siedzibie jednego z beneficjentów Programu – Fundacji „Gwiazdeczka” w Warszawie. Ta olbrzymia liczba posiłków stała się rzeczywistością dzięki aktywnemu zaangażowaniu konsumentów kupujących produkty Danone oznaczone Talerzykiem – logiem programu – jak również 219 tysięcy wolontariuszy, którzy zebrali ponad 3,3 mln kg żywności w czasie Ogólnopolskich Zbiórek Żywności Podziel się Posiłkiem, przekazanej do ponad 7000 lokalnych organizacji społecznych. Tak duża skala działań programu stała się możliwa również dzięki instytucjom, które aktywnie zaangażowały się w pomoc w walkę z niedożywieniem. W gronie partnerów Podziel się Posiłkiem, którzy znacząco wyróżnili się na tym polu i z tego względu otrzymali szczególne podziękowania, znalazła się Federacja Polskich Banków Żywności, Telewizja Polsat i Fundacja Polsat, Akademia Rozwoju Filantropii, Millward Brown SA oraz Fundacja Pomocy Rodzinie „Gwiazdeczka”.
10 lat temu podjęliśmy się realizacji ważnej misji zmniejszenia poziomu niedożywienia wśród dzieci w Polsce. Podstawą naszego sposobu działania stało się stałe monitorowanie obrazu zjawiska oraz angażowanie w tę misję szerokiego grona osób i instytucji. Wierzymy bowiem, że rozwiązanie problemu zależy od wspólnego wypracowania metod i działań oraz ich konsekwentnego wdrażania przez firmy, organizacje, społeczności lokalne. Jesteśmy przekonani, że obrana dekadę temu droga była właściwa, ale wiemy też, że po 10 latach wciąż jesteśmy w drodze – mówi Przemek Pohrybieniuk, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Zrównoważonego Rozwoju, Danone
Podziel się Posiłkiem – jak dołączyć do programu?
Ideą Programu Podziel się Posiłkiem jest zaszczepienie w ludziach chęci i potrzeby pomagania.
W walce z niedożywieniem dzieci w Polsce może uczestniczyć każdy. To łatwe.
1. Pomagam, kupując jogurty Danone z Talerzykiem
Talerzyk jest rozpoznawalnym logo programu Podziel się Posiłkiem. Każdy, kto kupi Jogurty oznaczone Talerzykiem (we wrześniu i październiku) pomoże – część zysku ze sprzedaży przekazywana jest na przygotowywanie posiłków dla dzieci z całej Polski.
2. Pomagam, uczestnicząc w zbiórkach żywności
Coroczna Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem daje możliwość przekazania żywności z długim terminem ważności w ponad 2000 sklepów w całym kraju. Można też zostać wolontariuszem pomagającym w organizacji zbiórki.
Program Grantowy Danone – „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”
Program Podziel się Posiłkiem obejmuje wsparciem także organizacje społeczne, które wychodzą z inicjatywą pomagania niedożywionym dzieciom. W ramach Programu Grantowego firma Danone każdego roku przekazuje granty pieniężne na wsparcie najciekawszych projektów, które łączą dożywianie dzieci z ich edukacją w zakresie zdrowego odżywiania oraz ekologii. Do tej pory takie dofinansowanie uzyskały już 243 organizacje. Dzięki prowadzonym projektom dzieci mają zapewnione pełnowartościowe posiłki, uczą się uprawiać warzywa i owoce, a także biorą udział w warsztatach kulinarnych. Zapraszamy do zgłaszania wniosków o granty organizacje, świetlice, domy kultury, biblioteki, domy dziecka i grupy nieformalne, termin składania wniosków w upływa 22 lipca 2013 roku.
Podziel się Posiłkiem – plany na przyszłość
Program Podziel się Posiłkiem pomaga dzieciom już od 10 lat, jego misja nie kończy się jednak wraz z 13-milionowym posiłkiem. Dla Danone walka z niedożywieniem dzieci zajmuje jedno z kluczowych miejsc w strategii firmy na lata 2013–2016. Stąd dzięki programowi w przeciągu najbliższych 4 lat wydane zostaną kolejne 4 mln posiłków dla dzieci, a 180 tys. najmłodszych zostanie objętych działaniami edukacyjnymi na temat zasad właściwego odżywiania.
Słowa kluczowe: danone, dzieci, Millward Brown, niedożywienie uczniów, szkoła podstawowa