Kryzys migracyjny pokazuje, że strefa Schengen nie może działać bez zakłóceń bez uszczelnienia granic zewnętrznych. Z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że 71% obywateli UE (67% ankietowanych Polek i Polaków) opowiada się za większą interwencją organów unijnych w kwestii ochrony granic zewnętrznych. Parlament Europejski zapewnia, że pracuje obecnie nad szeregiem rozwiązań, które mają wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.
W lipcu br. Parlament poparł plan utworzenia wspólnej europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, za sprawą którego zwiększył by się poziom ochrony granic. Nowy unijny system kontroli granicznej miałby objąć europejską agencję Frontex i krajowe organy zarządzania granicami. Wprowadzenie nowego planu oznacza, że władze krajowe poszczególnych państw UE, jak dotychczas, będą na bieżąco zarządzać swymi granicami, ale jeśli presja na granice zewnętrzne UE wzrośnie, będą mogły zwrócić się o pomoc do utworzonej z Frontexu europejskiej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Przyjęty przez Parlament tekst będzie musiał jeszcze zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie). Rozporządzenie powinno wejść w życie jesienią.
Parlament negocjuje z Radą możliwości karania działań przygotowawczych do ataków terrorystycznych (uczestnictwo w szkoleniach w i poza Europą, podróże zagraniczne, finansowanie działań terrorystycznych etc.).
Europarlamentarzyści negocjucją z Radą także propozycję wprowadzenia obowiązkowych kontroli na granicach dla obywateli UE wracających lub opuszczających terytorium UE. Na granicach morskich, lądowych i powietrznych UE będą dokumenty podróżne obywateli UE będą sprawdzane także w bazach dokumentów zaginionych i skradzionych. PE rozpocznie teraz negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie porozumienie w tej sprawie.
Słowa kluczowe: eurobarometr, granice, migracja, strefa schengen, uchodźcy, Unia Europejska