W obliczu zagrożenia terroryzmem w Europie, obywatele oczekują, że Unia Europejska podejmie większe wysiłki w walce z tym zjawiskiem. 82% badanych stwierdziło, że walka z terroryzmem powinna być priorytetem, zdaniem 69% ankietowanych dotychczasowe działania są niewystarczające – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Europejczycy wskazywali Terroryzm jako tę dziedzinę, w obrębie której UE powinna podejmować więcej działań.
82% respondentów w UE i 74% badanych Polaków uważa, że walka z terroryzmem powinna być priorytetem Unii Europejskiej, która powinna podjąć więcej działań.
Zdaniem mieszkańców Unii Europejskiej kluczowymi środkami walki ze zjawiskiem terroryzmy powinny być: walka z finansowaniem terroryzmu (42%), walka z przyczynami terroryzmu i radykalizacji (41%), jak również wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych (39%). Nieco inaczej rozkładają się opinie naszych rodaków. Zdaniem Polaków, najpilniejsze są: wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych (42%), walka z przyczynami terroryzmu i radykalizacji (34%), walka z finansowaniem grup terrorystycznych oraz walka z przemytem broni w obrębie UE (po 31%).
Parlament Europejski wskazuje obszary, w obrębie których prowadzone są najważniejsze działania, mające na celu walkę z terroryzmem:
1. Radykalizacja – wezwano do zacieśnienia współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi by skuteczniej przeciwdziałać radykalizacji i terroryzmowi. Posłowie przedstawili szereg konkretnych propozycji do wykorzystania w unijnej strategii przeciwdziałania ekstremizmowi dotyczących internetu, sytuacji w więzieniach, edukacji i integracji społecznej.
2. Nowe uprawnienia Europolu – Parlament poparł wzmocnienie uprawnień Europolu, czyli unijnej agencji policyjnej, dzięki którym agencja będzie mogła m.in. monitorować media społecznościowe i zgłaszać do usunięcia propagandowe treści.
3. Ustanowienie unijnego systemu kontroli granic – władze krajowe, jak dotychczas, będą na bieżąco zarządzać swymi granicami, ale jeśli presja na granice zewnętrzne UE wzrośnie, będą mogły zwrócić się o pomoc do utworzonej z Frontexu europejskiej agencji straży granicznej i przybrzeżnej.
4. Kontrole na granicach i penalizacja przygotowywania zamachów – Parlament Europejski pracuje obecnie nad propozycją, by karane były działania przygotowawcze do ataków terrorystycznych (uczestnictwo w szkoleniach w i poza Europą, podróże zagraniczne, finansowanie działań terrorystycznych etc.) oraz na rozporządzeniem wprowadzającym regularne kontrole obywateli UE na zewnętrznych granicach Unii.
Słowa kluczowe: badanie, bezpieczeństwo, Parlament Europejski, terroryzm, Unia Europejska