Dwóch na pięciu klientów ING podróżujących samochodem przyznało, że w okresie ostatnich 12 miesięcy ograniczyło lub w ogóle przestało jeździć autem.
Rok 2012 otworzył konsumentom oczy na potrzebę racjonalizowania i cięcia wydatków. Ankieta przeprowadzona wśród klientów ING potwierdziła, że takie działania nie ominęły także naszego sposobu przemieszczania się. Wśród klientów banku podróżujących autem, połowa zadeklarowała, że jeździ tyle samo co zwykle, ale blisko 40% przyznało, że w okresie ostatnich 12 miesięcy rzadziej decydowało się na jazdę samochodem.
Podobne sygnały były widoczne już w listopadzie w wynikach międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. Wtedy co piąty Polak (19%) przyznał, że w ciągu poprzedniego roku ograniczył swoje wydatki na transport. Dla porównania, w Niemczech na taki ruch zdecydowało się 9% konsumentów, a w znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarczej Włoszech i Hiszpanii aż 24%. Tłem dla tych wyników są słabe dane o sprzedaży detalicznej paliw w Polsce – w lutym była ona o 6% niższa niż rok wcześniej. Roczna realna dynamika jest ujemna od września (wyłączając styczeń), i średnio wyniosła w tym okresie -2% r/r.
Nastroje konsumentów są nienajlepsze, a do tego wciąż trudno z przekonaniem mówić, że zbliża się ożywienie w strefie euro, które byłoby bodźcem do poprawy sytuacji w Polsce. W postawach gospodarstw domowych powinna więc zachodzić adaptacja do gorszych warunków, chociażby w postaci racjonalizowania i cięcia wydatków. W miarę jak ona postępuje, a budżety domowe i nawyki konsumpcyjne są dostrajane do panujących warunków, jesteśmy w stanie odzyskiwać optymizm nawet przy niskim stanie koniunktury. To naszym zdaniem może się uwidaczniać w danych od połowy tego roku, o ile zacznie już wtedy przygasać wzrostowy trend w stopie bezrobocia.
Słowa kluczowe: Ankieta, auto, ING, ING Bank Śląski, Samochód