Wielką Majówką rozpoczyna się w Polsce sezon piknikowania i biwakowania. Idealne miejsca do wypoczynku i rekreacji można znaleźć w pobliskich lasach. W ramach programu „Aktywne udostępnianie lasu” Lasy Państwowe przygotowują w tym roku ponad 220 nowych miejsc postoju pojazdów i 18 parkingów leśnych. A z okazji majowych świąt leśnicy zapraszają do udziału w leśnych majówkach w całym kraju.
Polaków wizyty w lesie
Na zlecenie Lasów Państwowych ośrodek CBOS zbadał jak wyglądają wizyty Polaków w lesie. Okazało się, że 72 proc. respondentów odwiedzających las zbiera grzyby i jagody oraz chodzi na spacery, a tylko 7 proc. spędza w lesie urlop lub weekendy. Fotografowanie przyrody i uprawianie hobby łączy z lasem zaledwie 8 proc. ankietowanych, tyle samo organizuje w nim biwaki. Leśne ścieżki do jazdy rowerem wykorzystuje 28 proc. badanych, ale do jazdy konnej już zaledwie 1 proc.
„Barierą w korzystaniu z lasu może być niewiedza. Często ludzie rezygnują z pikniku czy biwakowania, ponieważ nie wiedzą, co im wolno, a co jest zabronione w lesie. Czytelnie oznakowanie miejsc postoju i parkingów leśnych służy właśnie rozwianiu tych wątpliwości, chętnie pomogą także profesjonalnie przygotowani do opieki nad terenem leśnicy, którzy podpowiedzą, gdzie można rozpalić ognisko czy grill, gdzie zostawić samochód” – wyjaśnia Miłosława Hyży z Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.
Leśna infrastruktura
W polskich lasach funkcjonuje już ponad 3000 specjalnie przygotowanych miejsc, gdzie można się zatrzymać i urządzić piknik. Najnowsza infrastruktura leśna odznacza się funkcjonalnością, bezpieczeństwem i trwałością. Na parkingach obok ogrodzonych stołów i ławek, mamy udostępnione wiaty, tablice informacyjne i edukacyjne, kosze do segregacji odpadów, zabudowę toalet, często także elementy tzw. leśnej siłowni. Możemy czuć się bezpiecznie, całość jest monitorowana.
Las dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Dodatkowo, program „otwiera” także las osobom z niepełnosprawnością ruchową, poprzez dostosowanie standardów urządzeń do ich potrzeb (np. podjazdy wózkiem do stołu pod wiatą, a także utwardzone przejazdy i szersze miejsce dla auta).
Las blisko nas
Warto odwiedzić las już w pierwsze majowe dni wolne i skorzystać z przygotowanych przez leśników atrakcji. Opóźniona w tym roku wiosna to doskonały czas do obserwacji budzącej się do życia przyrody, podglądania ptaków oraz piknikowania.
W okolicy Warszawy doskonałe warunki znajdziemy w pobliskich nadleśnictwach Chojnów (parking „Szare Szeregi”) i Celestynów (parking przy Centrum Edukacji Leśnej). Mieszkańcy Łodzi mogą skorzystać z parkingu na terenie Nadleśnictwa Wiączyń, Krakowa – leśnictwo Sitowiec, Poznania – leśnictwo Nowy Świat. Wykaz parkingów i miejsc postoju znajduje się w Leśnym Przewodniku Turystycznym na stronie www.czaswlas.pl.
Wypoczynek na łonie leśnej natury wybiera także rodzina aktorów Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i Pawła Królikowskiego, miłośników lasu i fanów leśnych wypraw:
„Odczuwamy naturalną radość o z przebywania w lesie i życia z nim na co dzień, widzimy go z okien domu, spędzamy w nim całą rodziną wolne chwile i traktujemy jak przyjaciela, który daje pozytywną energię. Chcemy zachęcić także inne rodziny do tej ogólnodostępnej, bezpłatnej i zdrowej formy wypoczynku” – mówi Paweł Królikowski.
Las dla ludzi
Planując wypoczynek warto pamiętać, że przez polskie lasy wiodą tysiące kilometrów szlaków dla wędrowców z plecakami, spacerowiczów, rowerzystów i jeźdźców. Specjalnie z myślą o odwiedzających Lasy Państwowe urządziły setki ścieżek przyrodniczych, leśnych parkingów, miejsc postoju pojazdów i punktów widokowych. Nadleśnictwa prowadzą ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe i kwatery łowieckie, dając łącznie możliwość noclegu dla ponad 4 tysięcy osób. Skorzystaj z gościnności leśników już w Majówkę! Zapraszamy!
Słowa kluczowe: biwakowanie, dla ludzi, las, Leśna infrastruktura, piknik