Tegorocznymi zwycięzcami Olimpiady Net Masters Cup została drużyna Szlifierka z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Drugie i trzecie miejsce przypadły zespołom z Krakowa i Wrocławia. Wielki Finał turnieju zakończył półroczne, kilkuetapowe zmagania niemal 10 tys. zawodników z całej Polski. Nagroda dla członków zwycięskiej drużyny to pełny pakiet opieki na studiach, w tym stypendium finansowe.
24 czerwca w Warszawie odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup, organizowanej przez Grupę Allegro i Grupę Netia. W czasie Wielkiego Finału 22 drużyny z całej Polski, wyłonione w kilkuetapowych eliminacjach spośród 2351 drużyn zgłoszonych do konkursu, rozwiązywały trzy zadania ułożone przez ekspertów z prestiżowych uczelni wyższych – partnerów Olimpiady. Dotyczyły one wielu obszarów wiedzy związanej z internetem, w tym wiedzy z zakresu funkcjonowania przeglądarek, HTML, CSS, czy baz danych. Zadania sprawdzały także praktyczne umiejętności, w tym umiejętność analizy zabezpieczeń sieci, które wymagała iście hackerskiej wiedzy. We wszystkich zadaniach należało wykazać się logicznym myśleniem, szybkim wyszukiwaniem informacji oraz bardzo dobrą pracą zespołową.
Zwycięzcą Olimpiady została drużyna Szlifierka z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawiew składzie: Maciej Bielecki, Jan Michalski, Adam Olękiewicz pod opieką Hanny Stachery. Drugie miejsce zajęła drużyna ’ OR '1’=’1;– (Michał Zieliński, Konrad Lewandowski, Mateusz Cianciara pod opieką Andrzeja Dyrka) z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Trzecie miejsce przypadło zespołowi Wąsy Piłsudskiego (Artur Zawisza, Piotr Machała, Remigiusz Zamiara, opiekun drużyny – Lidia Stanisz) z Liceum Ogólnokształcące nr VII we Wrocławiu.
Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która objęła konkurs patronatem honorowym, podczas otwarcia Wielkiego Finału nie kryła zadowolenia z samej idei i popularności rozgrywek. – Moim dążeniem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której młodzi ludzie z każdej miejscowości w Polsce będą mieli podobne szanse w dostępie do technologii informatycznych, jak ich rówieśnicy z innych krajów Europy – podkreśliła Prezes UKE.
– Chcemy motywować młodych ludzi nie tylko do mądrego wykorzystywania nowoczesnych technologii, ale także budować w nich kompetencje zawodowe niezbędne w nowoczesnej gospodarce – już co piąte ogłoszenie dotyczy dziś poszukiwania przez firmy specjalistów IT – mówią Marta Pietranik-Pacuła i Marcin Majchrzak, koordynatorzy Olimpiady.
Pełny pakiet opieki na studiach
Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym (stypendium finansowe, staż, warsztaty i wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe), szkolenia Cisco Certified Network Associate oraz tablety iPad mini. Nauczyciel prowadzący zwycięską drużynę otrzymał kurs instruktorski w zakresie Cisco Certified Network Associate, tablet iPad mini oraz pakiet wejściówek na prestiżowe konferencje informatyczne.
Nagrodzone zostały również drużyny, które zajęły drugie i trzecie miejsce – ich członkowie i opiekunowie otrzymali tablety iPad mini oraz pakiety wejściówek na seminaria i konferencje IT. Ponadto wszyscy laureaci i opiekunowie otrzymali podwójne wejściówki do Centrum Nauki Kopernik.
Największa w Polsce
Co roku Net Masters Cup angażuje tysiące młodych pasjonatów internetu z całej Polski. W tegorocznej edycji mogły uczestniczyć trzyosobowe zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczyciela prowadzącego. To największe przedsięwzięcie naukowo-rozrywkowe dla młodzieży w Polsce i jedno z największych w Europie. W eliminacjach wewnątrzszkolnych wszystkich dotychczasowych edycji Olimpiady udział wzięło ok. 200 tys. uczestników. Łącznie w olimpiadach wystartowało 25 532 drużyn, czyli 125 309 uczestników.
Partnerzy i patroni Olimpiady
Partnerami Olimpiady odpowiedzialnymi w całości za ułożenie pytań oraz weryfikację wyników na każdym etapie są renomowane uczelnie wyższe: Politechniki Warszawska, Łódzka, Poznańska i Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. Nad poziomem merytorycznym czuwa także Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz firma Cisco. Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli magazyn komputerowy CHIP, portal Interaktywnie.com i Wykop.pl
Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie www.netmasterscup.pl
Słowa kluczowe: Finał olimpiady, internet, konkurs, Net Masters Cup, netia, patroni Olimpiady