Pokój dziecka to wyjątkowe miejsce i właśnie z uwagi na jego specyfikę – dziecko bawi się w nim, śpi i uczy się – należy odpowiednio zaplanować jego oświetlenie, tak by rzeczywiście pomieszczenie to spełniało jak najlepiej wszystkie swoje funkcje.
W pokoju dziecka, podobnie jak w innych pomieszczeniach obowiązkowo musi znaleźć się oświetlenie górne. Najlepiej, aby żyrandol miał przynajmniej trzy żarówki mocą dostosowane do wielkości pokoju. Dobrze, kiedy żyrandol można regulować tzn. poszczególne światła ustawiać niezależnie od siebie – pozwoli to odpowiednio oświetlić konkretną część pokoju, w której aktualnie dziecko przebywa. Jeżeli maluch ma bardzo duży pokój to warto zamontować dodatkową, już mniejszą lampkę sufitową nad sferą zabawy. Można także zamontować delikatne oświetlenie nad łóżkiem – np. w postaci plafonu lub kinkietu, które dziecko będzie mogło samodzielnie sobie włączyć, kiedy obudzi się w nocy.
Oprócz lampki naściennej warto w pobliżu łóżka dziecka zostawić typową lampkę nocną, szczególnie gdy dziecko boi się spać w całkowitych ciemnościach. Lampki nocne dają delikatne i rozproszone światło, które nie przeszkadza w spaniu. Obecnie można znaleźć na rynku wiele modeli lampek – stojące, podłączane do kontaktu oraz takie, które dziecko może trzymać w łóżeczku. Najnowsze modele wykorzystują technologię LED i można je zaprogramować tak, by wyłączały się po określonym czasie, więc są bardzo energooszczędne.
Istotne jest też oświetlenie miejsca, w którym dziecko będzie się uczyć, odrabiać lekcje, ewentualnie rysować lub malować. Do tego miejsca najlepiej nada się lampka stojąca tzw. biurowa lub techniczna. Powinna ona posiadać regulację – zarówno wysokości jak i położenia samej żarówki. Również i w tym przypadku dobrze sprawdzą się rozwiązania LED. Trzeba też pamiętać, żeby moc żarówki była na tyle duża, aby dziecko mogło swobodnie pisać i czytać, ale też nie może być zbyt silna, by oczy nazbyt szybko się nie męczyły.
Wybierając lampy i żyrandole można pokusić się także o kupno wzorów typowo dziecięcych, jednak trzeba pamiętać wtedy o tym, by były one dostosowane do wieku dziecka, a także do jego zainteresowań. Jednak, jeśli chcemy kupić lampkę stojącą czy też żyrandol, który będzie kosztował około 300 – 400 zł, to warto zastanowić się nad uniwersalnym wzorem, który będzie pasował zarówno do pokoju niemowlęcia, starszaka jak i nastolatka. Przykładem takiej lampki, która może służyć przez długie lata może być lampka Glo Boon, którą znaleźć można w sklepie www.babymama.pl. Jest to ciekawe designerskie rozwiązanie, które jednocześnie wykorzystuje interesujące rozwiązania technologiczne – kule to bezpieczne światełka ledowe, które świecą po wyjęciu z bazy nawet do 30 minut i dziecko może zabrać je bez obaw ze sobą do łóżka.
Słowa kluczowe: babymama, Glo Boon, LED, oświetlenie, Pokój dziecka