Problem zanieczyszczonego powietrza od wielu lat spędza sen z powiek wszystkim tym, którym na sercu leży nie tylko dobro planety, ale także stan domowego budżetu. W naszym kraju słychać coraz liczniejsze głosy, mówiące o tym, że mieszkańcy miast w Polsce mają dość wiszącego nad ich miastami smogu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za przekroczone normy zanieczyszczeń w takich miastach jak Zakopane czy Kraków, czy myśląc szerzej – w skali całego kraju, płacimy wszyscy.
Dbając o prawidłową segregację śmieci, odpowiedni stan techniczny samochodów, świadome korzystanie z wody bieżącej czy poruszanie się rowerami zamiast pojazdami spalinowymi, pozwalamy naszej planecie w niewielkim stopniu głębiej odetchnąć. Istnieje jednak rozwiązanie, które pomoże jej oddychać pełną piersią, a pozytywne skutki tego oddechu odczuje również nasz portfel. Rozwiązaniem tym jest zastąpienie tradycyjnych pieców węglowych kotłami gazowymi. Ten jednorazowy wydatek zwróci nam się z nawiązką w perspektywie czasu.
Główną zaletę wynikającą ze stosowania kotłów gazowych odczujemy już w pierwszych dniach użytkowania: otóż nie tracimy czasu na rozpalanie, jak w przypadku pieca węglowego – po prostu wciskamy przycisk i po chwili kaloryfery robią się przyjemnie ciepłe. Dodatkowo możemy używać dostępnych na rynku sterowników systemowych, np. Ariston Sensys, które we współpracy z dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi, jak Ariston Clas Evo, inteligentnie zarządzają temperaturą. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest regulacja ciepła w zależności od liczby osób przebywających w pomieszczeniu. Gdy dom jest pusty, temperatura spada, spadają też rachunki za ogrzewanie. A te są i tak niższe, dzięki 10-procentowej obniżce cen gazu od stycznia 2013 r.
Wiele osób bezpodstawnie obawia się stosowania gazu do ogrzewania swoich domów, szczególnie w trakcie korzystania z kotła z otwartą komorą spalania. Jednak odpowiednia technologia budowy i działania kotła przy sprawnie działającej wentylacji i regularnych przeglądach instalacji pozwala na minimalizację ryzyka. Warto też pamiętać, że właściwy dobór instalacji grzewczej oraz jej wykonanie mają kluczowe znaczenie dla naszego późniejszego bezpieczeństwa i pełnego komfortu korzystania z ciepłej wody i ciepłych pomieszczeń. Instalacja kotłów w otwartą komorą spalania wymaga ich montażu w oddzielnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu (kotłowni), podczas gdy instalacja kotłów z zamkniętą komorą spalania może być wykonana w pomieszczeniach, np. w łazience, kuchni czy korytarzu. Nigdy i pod żadnym pozorem nie instaluje się natomiast kotłów w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Nowoczesna instalacja kotłowa nie jest tania, jednak są to ceny po pierwsze rozsądne, a po drugie możemy być pewni, że dzięki supernowoczesnym rozwiązaniom w jakich prześcigają się producenci, taka inwestycja zwrócić się nam może już po 4-6 latach użytkowania, a nawet prędzej[1]. Kotły i akcesoria wspomagające instalacje grzewcze oferowane przez Ariston Thermo Polska spełniają najbardziej wyśrubowane normy technologiczne i środowiskowe, co od lat stawia tę firmę na pozycji światowego lidera w dostarczaniu efektywnego energetycznie komfortu w naszych domach.
Pod względem ekologii, koronnym argumentem przemawiającym za stosowaniem kotłów gazowych jest dwukrotnie mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery i fakt, że paliwo gazowe nie wymaga przetworzenia czy uzdatnienia, co nie obciąża dodatkowo środowiska naturalnego. Nie ulega natomiast wątpliwości, że spalanie w niskosprawnych paleniskach domowych czy to węgla, czy innego opału, o śmieciach nie wspominając, jest przyczyną uwalniania do atmosfery wielu szkodliwych dla środowiska substancji[2],[3]. Tymczasem zmiana instalacji na gazową pozwala na zdecydowaną minimalizację emisji spalin[4], a także – w kotłach kondensacyjnych – na wykorzystanie dodatkowo ciepła odzyskiwanego z tych spalin. Rekuperacja, bo tak nazywa się ten proces, pozwala na oszczędność energii koniecznej do ogrzewania wnętrz i podgrzewania wody użytkowej. Dzięki kondensacji spalin kotły pracują ze sprawnością sięgającą 109%, co oznacza oszczędność paliwa (gazu), a przez to niższe koszty eksploatacji. Dzięki spełnieniu rygorystycznych norm technologicznych i środowiskowych, instalacja gazowa jest nie tylko ekologiczna, ale także trwała i ekonomiczna w użytkowaniu przez lata.
Wiele osób zastanawia się jednak nad uzyskaniem jeszcze większej wydajności ogrzewania. Warto podkreślić, że to, czy nasz dom będzie ciepły i przytulny, zależy oprócz odpowiedniego ogrzewania także od odpowiedniej jego izolacji cieplnej, wyeliminowania tzw. mostków termicznych (czyli miejsc przez które do domu wnika chłód) oraz szczelności okien i drzwi. Konieczność wznoszenia i wyposażania budynków w odpowiednie urządzenia grzewcze precyzuje ustawa „Prawo Budowlane” wraz z przepisami szczegółowymi. W ocieplaniu naszych domów nie wolno nam jednak zapomnieć o instalacji i regularnym serwisowaniu wentylacji, która zapewnia nam cyrkulację świeżego powietrza oraz o odpowiednich instalacjach kominowych, które z kolei odpowiadają za bezpieczne odprowadzanie spalin z kotłów. Ponadto, w czasie kiedy nie ma takiej konieczności, ogrzewanie powinniśmy zmniejszyć do niezbędnego minimum. Nie zapominajmy też, że z ogrzewaniem czy bez, należy pomieszczenia regularnie wietrzyć.
Zwiększająca się suburbanizacja miast, czyli ich rozrastanie się w kierunku od centrum do otaczających osiedli, powoduje przenoszenie środka ciężkości od zanieczyszczeń pochodzących z ogrzewania do proekologicznej komunikacji miejskiej, zastępującej indywidualny transport samochodowy, a także od inwestorów budownictwa wielorodzinnego do inwestorów budownictwa jedno- lub kilkurodzinnego. To z kolei sprawia, że proponowane rozwiązania grzewcze powinny być rozwiązaniami jednocześnie ekologicznymi i energooszczędnymi, jak i o udowodnionej opłacalności finansowej i inwestycyjnej[5]. Wszystkie te zalety prezentują urządzenia grzewcze w ofercie Ariston Thermo, które od ponad 80 lat dostarczają ekologiczny i efektywny komfort cieplny w setkach domów na świecie.
[1] Dziedzic T.: Koszty stosowania gazowych kotłów grzewczych kondensacyjnych, w stosunku do kotłów gazowych niskotemperaturowych i kotłów opalanych paliwami stałymi, Nafta-Gaz 2010;8:695-703
[2] Juda-Rezler K., Manczarski P.: Zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego i gospodarką odpadami komunalnymi, Nauka, 2010;4:97-106.
[3] Rabczenko D., Wojtyniak B., Wysocki M., Goryński P.: Krótkookresowy wpływ zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego dwutlenkiem siarki, pyłami zawieszonymi i dwutlenkiem azotu na umieralność mieszkańców miast w Polsce, Przegl. Epidemiol. 2005;59:969-979
[4] Lachman P.: Porównanie emisji zanieczyszczeń różnych technologii grzewczych wg. raportu IPTS dla Komisji Europejskiej, Instal Reporter, styczeń 2013, str. 29-30.
[5] Nuorkivi A.: Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej. Ciepłownictwo. Podręcznik dla instytucji. Opracowanie w ramach programu BASREC (Baltic Sea Region Energy Cooperation), Krajowa Agencja Poszanowania Energii, http://www.kape.gov.pl/PL/Dzialalnosc/Energetyka/CHP_DH_dla_instytucji.pdf, dostępne w dniu 28.10.2013 r., godz. 11.30
Słowa kluczowe: czystość, finanse, gaz, pomoc, powietrze, problem