Modelarstwo, pasja dla cierpliwych i dokładnych, jest także fascynujące. Może się wydawać nudne, ponieważ precyzyjnie godzinami, dniami lub miesiącami skleja się każdy najmniejszy detal, dzięki któremu model jest bardziej rzeczywisty. Jednak dla pasjonatów to szkoła życia!
Intrygujące modelarstwo
Zainteresowanie modelami zaczyna się w młodym wieku i może trwać przez wiele lat. Pasja nie ma żadnych granic wiekowych. Jest ekscytująca z 4 kluczowych powodów.
Po pierwsze, zawsze zaskakuje i zachwyca. Kiedy znudziły Ci się już standardowe modele statyczne, zajmij się nietypowymi, które po złożeniu pływają, jeżdżą i latają – są dynamiczne.
Po drugie, jest możliwość rywalizacji. Zbudowane samoloty mogą wziąć udział w zawodach latających modeli. Organizowane są krajowe i zagraniczne konkursy i festiwale modelarskie oraz Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno Latających. W 2010 roku mistrzostwa odbyły się na lotnisku w Rudnikach koło Częstochowy. Niektóre startujące modele latające wyceniło się na równowartość samochodu. Pasjonaci z całego świata rywalizowali o mistrzowski tytuł. Najlepszy zawodnik to taki, który jest bezbłędnym pilotem, a jego zdalnie sterowany model to replika oryginalnego samolotu: historycznego lub latającego. Modele mają odwzorowywać wygląd i zachowanie w powietrzu oryginalnego, np. realistyczny dźwięk silnika oraz tempo chowania podwozia. Dlatego budowane są w oparciu o autentyczne plany maszyn od podstaw – wybudowanie może zająć nawet 8 lat. Trzeba posiadać dużo wolnego czasu, wytrwałości, cierpliwości i funduszy, żeby ukończyć dzieło.
Po trzecie, modelarstwo to sztuka. Pozwala stworzyć kopię rzeczywistych przedmiotów w różnych skalach. Najpopularniejsze to: 1:72, 1:48 i 1:35. Często są to pojazdy historyczne.
Po czwarte, rozwija wiedzę techniczną, matematyczną, fizyczną i historyczną, umiejętności manualne i plastyczne. Modelarstwo odstresowuje i pomaga pozbyć się negatywnych emocji. Praca przy modelach wycisza, koi nerwy oraz wypracowuje dokładność i cierpliwość.
Najpopularniejsze modele
Najczęściej spotyka się modele plastikowe lub kartonowe. W obu modelarz ma gotowca do złożenia i pomalowania. W kartonowym wszystkie elementy są z papieru: kartonu, brystolu lub tektury. Ze względu na tani i łatwo dostępny materiał są popularne. Główne elementy drukuje się w formatach A3 i A4. Dodatkowe wykonane są, np. ze sznurka, z drewna, drutu i tworzyw sztucznych. Model skleja się klejami do drewna lub cyjano-akrylowymi. Natomiast w plastikowym podstawowym budulcem jest polistyren i polichlorek winylu, czyli tworzywo sztuczne. Ideą modelarstwa plastikowego jest złożenie modelu, nawet z kilkuset elementów, przy użyciu specjalnego kleju i szpachli modelarskiej, dzięki której dokładnie wyrównuje się sklejoną powierzchnię. Zaawansowani modelarze konstruują pojazdy od podstaw, często je modyfikując i dodając dodatkowe materiały, oprócz tych fabrycznych.
Słowa kluczowe: modelarstwo