Decydując się na to gdzie ulokować nadwyżki finansowe powinniśmy zadać sobie dwa pytania: jakie zyski nas interesują oraz czy dane pieniądze będą nam w najbliższym czasie potrzebne. Jeśli bardziej zależy nam na ochronie realnej wartości pieniędzy niż ich szybkim pomnażaniu, warto zdecydować się na produkty bezpieczne, a nie obarczone sporym ryzykiem. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują na kilka praktycznych zasad wyboru odpowiedniej formy oszczędzenia.
– Wybierając odpowiedni produkt oszczędnościowy warto szczegółowo zapoznać się z jego specyfiką – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Dzięki temu unikniemy rozczarowań związanych na przykład z wcześniejszym rozwiązaniem umowy. Z tego typu problemami zmagają się między innymi osoby, które zdecydowały się na długoterminowe, nawet kilkunastoletnie, programy oszczędnościowo-inwestycyjne. Przy próbie wycofania środków po kilku pierwszych miesiącach czy latach zazwyczaj pobierane są prowizje za rezygnację rzędu kilkudziesięciu procent – dodaje.
Zdarza się również, że banki przedstawiają ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi jako formy oszczędzania podobne do lokat czy kont oszczędnościowych. Natomiast w rzeczywistości jest to inwestycja, na której można nie tylko potencjalnie zyskać, lecz także stracić. Instytucją, która chroni konsumentów w takich przypadkach jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowania wobec instytucji, które wprowadzają klientów w błąd. Ostatnio, kilkumilionową karę zapłacić musiał Getin Noble Bank, m.in. za to, że pracownicy banku i placówek współpracujących prowadzili z klientami rozmowy w taki sposób, aby wierzyli oni, że decydują się na bezpieczny produkt.
– Warto jednak pamiętać, że żaden Urząd ani żadna kara nie zastąpi ostrożności i dociekliwości deponentów – mówi Mikołaj Fidziński. – Zawsze lepiej zabezpieczyć się wcześniej, gdyż nawet jeśli postępowanie reklamacyjne przyniesie skutek, dochodzenie potrwa dobrych kilka miesięcy czy nawet lat – dodaje.
Zatem gdzie ulokować pieniądze?
Wśród najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności wymienia się obligacje Skarbu Państwa,
a także standardowe lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe.
– W przypadku depozytów terminowych zawsze warto dokładnie sprawdzić czy dany produkt ma oprocentowanie stałe czy zmienne, jakie są konsekwencje wcześniejszego wycofania pieniędzy oraz czy środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – mówi Mikołaj Fidziński.
Obligacje Skarbowe czy standardowe produkty oszczędnościowe banków nie zapewniają wysokich zysków. Zazwyczaj jeśli w ogóle ochronią przed inflacją to tylko z niewielką nadwyżką. Więcej można zarobić na lokatach strukturyzowanych, a także inwestując w jednostki funduszy inwestycyjnych czy samodzielnie na giełdzie. Trzeba jednak pamiętać, że takie inwestycje obarczone są wyższym ryzykiem.
– Warto również pamiętać o płynności naszych środków – mówi Mikołaj Fidziński. – Bank powinien udzielić nam informacji jak szybko odzyskamy swoje ulokowane czy zainwestowane pieniądze w razie pilnej potrzeby oraz czy za taką transakcję trzeba będzie zapłacić – podkreśla.
Zazwyczaj zrywając lokatę klient odzyskuje tylko wpłacony kapitał, przepadają natomiast wszystkie naliczone dotychczas odsetki. Z konta oszczędnościowego zazwyczaj wypłacić można środki tylko raz na miesiąc, częstsze operacje tego typu karane są kilkuzłotową opłatą. Pieniądze zarówno z lokaty, jak i z rachunku oszczędnościowego, trafią na konto od razu. Z kolei umarzając jednostki funduszy inwestycyjnych, na środki poczeka się około 3 dni. Dodatkowo, pobrana zostanie opłata za umorzenie jednostek (tym niższa, im dłużej się oszczędzało).
***
Comperia.pl S.A., założona w 2008 roku, była pierwszą w Polsce porównywaką produktów finansowych, twórcą tej kategorii w polskim Internecie. Obecnie należy do najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w kraju. Według danych Google Analytics serwisy Grupy Comperia.pl poświęcone finansom osobistym odwiedza co miesiąc milion internautów. W skład Grupy Comperia, oprócz porównywarki finansowej Comperia.pl, wchodzi także serwis Banki.pl, portal poświęcony kredytom hipotecznym eHipoteka.com serwis motoryzacyjny Autoa.pl., portal Kontoteka.pl oraz ComperiaLead czyli rozbudowany program partnerski. Comperia.pl S.A. notowana jest na rynku New Connect.
Słowa kluczowe: comperia, forma, lokata, oszczędność, zniżka