Współczesne, zautomatyzowane markizy chronią nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale także przydają się w chłodne i pochmurne dni. Choć są to urządzenia sezonowe, to zamontowane na stałe, podlegają ekspozycji na niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego też powinny cechować się wysoką jakością i niezawodnością, dzięki czemu zapewnią nam komfort przez cały rok.
Największą popularnością cieszą się markizy montowane nad tarasami, gdyż to tam w ciepłe dni spędza się dość znaczną część czasu. Dzięki nim możemy mieć więcej korzyści z tarasu, czuć się bardziej komfortowo.
Markizy redukują możliwość przenikania promieni słonecznych przez okno, co może ograniczyć pracę urządzeń klimatyzacyjnych i zużycie energii elektrycznej. Zapewniając sobie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną uzyskujemy wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczamy zapotrzebowanie na klimatyzację. Osłony te zabezpieczają także drewno tarasowe i rośliny przed intensywnymi promieniami słońca.
Zdalne sterowanie markizą przedłuża jej żywotność, a poza tym jest wygodne. Nie trzeba specjalnie wstawać z fotela, żeby rozwinąć lub zwinąć markizę. Ponadto, można ją dowolnie ustawić tak, aby ocieniała tylko wybrany fragment powierzchni. Zautomatyzowane markizy zapewniają nie tylko odpowiedni komfort na tarasie, ale także są estetycznym elementem wykończenia domu przez wiele lat.
Systemy sterowania markizami są nie tylko użyteczne, ale również inteligentne. Dzięki czujnikom zwalniają z obowiązku rozwijania i zwijania markizy, a podczas nieobecności domowników same dbają o optymalne wykorzystanie osłon i zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W sytuacji gdy trudno przewidzieć pogodę, niezwykle przydatne są wszelkie czujniki, które samoistnie reagują na jej zmienność.
Gdy słońce za bardzo grzeje, czujnik słoneczny uruchamia rozwinięcie markizy, bez angażowania w to domowników. Jest to szczególnie przydatna opcja zarówno w czasie naszej obecności, jak i nieobecności w domu. Czujniki wydają polecenie rozsunięcia markizy automatycznie, kiedy nasłonecznienie przekroczy określoną na czujniku wartość graniczną.
W innowacyjnym systemie sterowania radiowego io-homecontrol, możemy dokonywać za pomocą pilota dowolnych zmian ustawienia czujnika nasłonecznienia. Dzięki precyzyjnej informacji zwrotnej, która wysyłana jest w czasie rzeczywistym po wykonaniu polecenia do nadajnika, zyskujemy pełną elastyczność w zakresie sterowania nasłonecznieniem, nawet podczas nieobecności użytkowników.
Wybrane modele markiz z napędem nie tylko chronią przed słońcem, ale dzięki dodaniu na ścianie tarasu lub profilu markizy systemów oświetlenia i ogrzewania, dają możliwość korzystania z tarasu również wieczorem lub w pochmurne dni. Specjalne panele świetlne i promienniki kwarcowo-halogenowe wyposażone są w system radiowy, więc można nimi sterować za pomocą pilota. To, co wyróżnia promienniki kwarcowo-halogenowe od innych grzejników, to możliwość regulacji poziomu natężenia ciepła, a co za tym idzie, oszczędność energii nawet do 30% i odczuwalność ciepła podczas wiatru, prawdziwego wroga markiz. Ogrzewają one przedmioty w swoim zasięgu na podobnej zasadzie jak słońce. Idealne rozwiązanie – gdy zbliża się wieczór lub gdy słońce chowa się za chmurami. Promienniki są odporne na wiatr, a rozwiązanie to jest ekologiczne i oszczędne.
Ze względu na swoje gabaryty i budowę, markizy reagują na każdy podmuch. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem markizy, proponowane jest ich wyposażenie w specjalne czujniki wiatru i słońca. Kiedy zaczyna świecić słońce, markiza reaguje na promienie słoneczne i rozwija się. W przypadku zmiany aury lub silnego wiatru, markiza automatycznie chowa się. Wartość wiatru ustawia się w oparciu o lokalne warunki pogodowe i zależnie od konstrukcji markizy. Po wykryciu zaprogramowanej wstępnie przez instalatora prędkości wiatru, markiza zamknie się automatycznie, nawet gdy nikogo nie będzie w domu Dzięki temu użytkownicy nie muszą się już martwić o uszkodzenie mechanizmu lub tkaniny markizy spowodowane zbyt silnym wiatrem. Ostatnio inwestorzy najchętniej instalują jednak czujniki drgań mocowane na belkach woltanowych. Taki czujnik – indywidualny dla każdej markizy – wydaje polecenie zwinięcia markizy dokładnie wtedy, kiedy drgania mechanizmu są zbyt duże.
Dzięki czujnikom i automatyce możemy cieszyć się naszym tarasem zarówno w piękne słoneczne dni, jak i w chłodne wieczory. Dodatkowo zapewniona ochrona przed złą pogodą znacząco wydłuża żywotność mechanizmu i tkaniny markizy, a zdalne sterowanie pozwala na oszczędność czasu, komfort wypoczynku i kontrolę osłony również podczas naszej nieobecności.
Autorem artykułu są eksperci Somfy
Słowa kluczowe: markiza, somfy, taras