We wtorek 13 maja Jej Królewska Wysokość Księżna Maria Elżbieta uświetniła swoją obecnością „Przegląd filmów duńskich dla dzieci i młodzieży” i wzięła udział w kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez firmę LEGO, partnera wydarzenia.
Podczas przeglądu, odbywającego się w warszawskim kinie Muranów od 10 do 15 maja, szczególną oprawę miała wtorkowa projekcja filmu „Tygrysy i tatuaże”. Bezpośrednio po seansie, firma LEGO zaprosiła ponad 200 dzieci ze szkół podstawowych na warsztaty kreatywnego budowania z udziałem gościa specjalnego – Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Danii Marii Elżbiety, której towarzyszył Jørgen Vig Knudstorp, CEO The LEGO Group i Bo H. Kristensen, Country Manager LEGO Polska.
– Jesteśmy zaszczyceni wizytą Jej Królewskiej Wysokości Księżny Marii Elżbiety na warsztatach LEGO. Obecność tak znakomitego gościa podkreśla, jak ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dzieci odgrywają wartościowe i kreatywne zabawki. Wierzymy, że najlepsza nauka odbywa się właśnie poprzez niczym nieograniczoną zabawę, która stymuluje wyobraźnię i pomysłowość dziecka. Zaledwie 6 klocków LEGO tego samego koloru daje aż 915 milionów sposobów ich połączenia! Wyobraźmy sobie, jakie możliwości oferuje cały zestaw klocków. Co więcej, LEGO uczy także logicznego myślenia, wytrwałości w dążeniu do celu i daje poczucie sprawstwa – mówi Emilia Kalinowska, Senior Marketing Manager w LEGO Polska. Zgodnie z dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”, klocki LEGO są produkowane z materiałów spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości. Od 4 lat nie mieliśmy na całym świecie ani jednej reklamacji – dodaje Kalinowska.
W ramach zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO dzieci budowały scenografie związane z filmem „Tygrysy i tatuaże”, wyobrażając sobie różne przestrzenie: miasto, las, wnętrze domu i cyrk. W każdej z nich umieszczały budowle własnego pomysłu na zadany temat. Jeszcze w tym tygodniu, w oparciu o dziecięce konstrukcje powstanie animacja poklatkowa, która dostępna będzie na stronie internetowej organizatora imprezy – Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz na profilu Ambasady Królestwa Danii na Facebooku.
Warsztaty kreatywne podczas przeglądu filmowego wpisują się w strategię firmy LEGO, która aktywnie włącza się w ważne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe dla dzieci, w szczególności dotyczące filmów, wokół których powstają rozmaite kolekcje klocków LEGO. W ofercie LEGO wiele serii oparto na licencjach popularnych produkcji fabularnych i animowanych, m.in. LEGO® Star Wars™, LEGO® The Simpsons™, LEGO® Hobbit, Piraci z Nibylandii czy kolekcja LEGO® Movie, inspirowana pierwszym pełnometrażowym obrazem w technologii 3D, w którym cały świat został zbudowany z 15 milionów klocków LEGO.
W ramach „Przeglądu duńskich filmów dla dzieci i młodzieży”, który potrwa do 15 maja w warszawskim Kinie Muranów odbywają się specjalne pokazy adresowane do najmłodszych widzów i ich rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Organizatorami imprezy są Ambasada Królestwa Danii, Duński Instytut Kultury, Nowe Horyzonty EdukacjiFilmowej oraz Kino Muranów, a partnerem jest firma LEGO.
Więcej informacji: www.lego.com
KLOCKI LEGO
Klocki LEGO to jedyna w swoim rodzaju zabawa – daje dzieciom nie tylko codzienną lekcję rozwijania wyobraźni i radość tworzenia, ale i satysfakcję z wykonanego zadania, dzięki czemu umacnia wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Budowanie i przebudowywanie modeli pobudza inwencję i kreatywność, wzmacnia sprawność manualną, kształtuje logiczne myślenie, uczy wytrwałości i dążenia do celu. Zabawa klockami LEGO to także propozycja dla rodziców na twórcze spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami.Świat LEGO jest kolorowy i inspirujący – można zabrać rodziców na rejs motorówką po jeziorze, gdzie tym jeziorem będzie zwykły niebieski klocek lub zasadzić drzewo, na którym będą rosły czerwone klocki jako jabłka i żółte jako cytryny. Świat LEGO to przygody na wyspie piratów, galaktyczna podróż statkiem kosmicznym, spotkanie z dinozaurami lub zabawa w dom.
FIRMA LEGO
Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen – opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!
Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.
W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej – Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym br. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.
Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 5 miliardów ludzików LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi sztuki, filmu, architektów czy nauczycieli akademickich. Czy mogło być inaczej, skoro jedynym ograniczeniem w używaniu produktów LEGO jest ludzka wyobraźnia?
Słowa kluczowe: księżna, lego, warsztaty