Zwyczaj wieszania na ścianie obrazów ma długą, choć nieco zapomnianą przez ostatnie dziesięciolecia, tradycję. Ten trend jednak powraca. Na szczęście, ponieważ tylko sztuka pozwala stworzyć wnętrza wyjątkowe i prawdziwie niepowtarzalne. Każdy bowiem obraz jest jeden na świecie…
Współczesny styl klasyczny to połączenie stylistyki kamienicowej z elementami nowoczesnymi. Proponuje luksusowe, wysokiej jakości materiały i dbałość o detale. Choć w takim wnętrzu wiele śladów przeszłości, to funkcjonalnie jest ono na wskroś nowoczesne i dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Oryginalne detale takie jak sztukateria, stolarka czy drewniana podłoga ułożona w charakterystyczną jodełkę zostały połączone z prostymi w formie meblami w naturalnych drewnianych dekorach z kolekcji Pfleiderera. Prostota i wyrafinowanie stylu home classic objawia się przede wszystkim w wysmakowanych detalach oraz swego rodzaju „wisience na torcie” w postaci oryginalnego dzieła sztuki. W prezentowanym wnętrzu na idealnie białych ścianach zawieszony został duży obraz, który stanowi o ostatecznym wizerunku wnętrza. Jak bardzo pokazuje prosty eksperyment polegający na zawieszeniu w tym samym pomieszczeniu trzech różnych obrazów.
Przestrzeń dla rodziny
Pierwszy obraz to interpretacja słynnego zdjęcia Roberta Capa’y, Picassa niosącego parasol nad Françoise Gilot – autorstwa XY ankamierzejewska. Jak mówi o swoim obrazie sama artystka:
– Tu mężczyzna dba o kobietę, otacza ją opieką, chroni ją, tak jak Mały Książę okrył różę kloszem, tak Picasso, otacza opieką swoją kobietę, muzę. To jest moment ! Pełnia. Ta scena jest dla mnie, zatrzymaną w kadrze, kwintesencją erotycznego związku między kobietą i mężczyzną. To na tym to polega. W związku bycie kobietą to dać o siebie zadbać mężczyźnie, bycie mężczyzną to opiekowanie się kobietą. I vice – versa.
Gdzie zatem jesteśmy? Oczywiście w domowym salonie. Ciemne barwy mebli ożywiają i rozjaśniają kolory obecne w obrazie. Z łatwością możemy wyobrazić sobie, że już za chwilę na sofie usiądą gospodarze. Z połączonych pokojów wyłoni się jeżdżące w kółko dziecko na małym rowerku, a na białej futrzanej narzucie „zaparkuje” statecznie Golden o identycznym umaszczeniu. To pełne życia wnętrze domu wyższej klasy średniej.
Mieszkanie kawalera
Kolejny obraz XY ankamierzejewska w tym samym wnętrzu to PŁYWACY z serii Drugie DNA. Ten obraz jest przeznaczony do powieszenia go o 90 stopni w prawo, ale tutaj wygląda świetnie w taki sposób. To dynamiczne przedstawienie muskularnych ciał pływaków pod wodą. Mocny fiolet i pomarańcz, choć z same siebie mocne barwy, tutaj zupełnie się przegryzły, złagodniały. Ujęty na obrazie ruch postaci, nadaje temu wnętrzu młodości i wigoru. Kolor, choć nie nawiązuje bezpośrednio do żadnego z elementów wystroju, idealnie je dopełnia. To wnętrze stało się męskie, silne, pełne energii.
Stylowe biuro
O tym swoim obrazie (SŁUCHAWKI z cyklu Pranie mózgu) autorka mówi, że „namalował się sam”.
– Tylko czarna krecha akrylowej farby i plama bieli na szarym niegruntowanym płótnie. Można sobie wyobrażać rożne kształty słuchawek, głowy, która je nosi. Dla mnie to najlepszy obraz z tych wszystkich. I tak cudownie wygląda w tym wnętrzu, że je bym go już z tej ściany nie zdejmowała.
Jak zmieniło się klasyczne wnętrze pod wpływem tego obrazu? Przede wszystkim widać jedność kolorów – tło obrazu i dekor stołu. Dalej podobne pokrewieństwo kontrastów – biel ścian i detali obrazu. Widzimy estetyczną jedność pomocną w skupieniu. Obraz nie odwraca uwagi, nie rozprasza. Przeciwnie, skupia uwagę na detalu. Przestrzeń w sam raz na biurowy pokój konferencyjny lub pracowniczy open space.
***
Przebywanie z rzeźbą, obrazem, grafiką, rysunkiem jest sprawą naszej duchowości. Ze sztuki czerpiemy. Podłączamy się do energii. Obraz jest członkiem rodziny. Jest okiem, bramą, do niego się wchodzi. Jeden obraz we wnętrzu może nadać tej samej przestrzeni zupełnie inny charakter, a nawet funkcję. Identyczne pomieszczenie, a jednak za każdym razem inne, odmienne, o różnych charakterach i przeznaczeniu.
Źródło: www.designerer.com
Słowa kluczowe: desinger.com, obraz, wnętrze