Kuchnia polska jest częścią naszej tradycji. Bardzo chętnie przygotowujemy potrawy, których smaki poznawaliśmy w okresie dzieciństwa. Przepisy naszych mam, czy babć są sprawdzone i gwarantują daniom sukces. Grzegorz Łapanowski, znany kucharz i dziennikarz kulinarny, przedstawia tradycyjne, polskie potrawy według swojej receptury.
Przepisy na tradycyjne, polskie dania, choć są do siebie zbliżone, różnią się detalami, które decydują o smaku potrawy. Przykładem mogą być naleśniki. Receptura jest bardzo prosta, ciasto przygotowujemy z kilku składników. Pomimo tego, każda osoba przygotowuje naleśniki o innym smaku. W przepisach na tradycyjne dania, kluczową rolę odgrywają przyprawy, to dzięki nim potrawy uzyskują charakterystyczny aromat i smak.
Grzegorz Łapanowski prezentuje przepisy na tradycyjne potrawy:
Zupa pomidorowa
Składniki:
- 1 pęczek młodej włoszczyzny
- 3 puszki krojonych pomidorów pelati
- 1 cebula
- Kilka ząbków czosnku
- 200g kwaśnej śmietany 18%
- 500ml wywaru warzywnego
- Masło
- Sos sojowy Kikkoman
- TABASCO® Original
- Ryż basmati
Wykonanie:
Warzywa dokładnie umyj i pokrój w brunoise, cebulę i czosnek w drobną kostkę. Usmaż na maśle, aż warzywa zaczną mięknąć, po czym dodaj pomidory pelati i zalej wywarem warzywnym (kontroluj jego ilość, aby zupa nie była zbyt rzadka). Gotuj bez przykrywki, aby część płynu odparowała (wzmocni to smak zupy). Zmiksuj blenderem na gładką masę. Dopraw śmietaną, sosem sojowym Kikkoman i TABASCO® Original. Serwuj z ugotowanym ryżem basmati.
Kotlety mielone z mizerią
Składniki:
- 0.5 kg mięsa mielonego wieprzowego
- 1 biała cebula
- 1 łyżka bułki tartej
- 1 jajko
- Sos sojowy Kikkoman
- TABASCO® Original
- Olej rzepakowy
- 2 zielone ogórki
- 100g śmietany 18%
- Koper
- Cytryna
- Sól i cukier
- TABASCO® Green
Wykonanie:
Cebulę posiekaj w drobną kostkę i podsmaż na oleju aż będzie rumiana. Mięso mielone wyrób na jednolitą masę z jajem, cebulą i bułką, dopraw sosem sojowym Kikkoman i kilkoma kroplami TABASCO® Original . Uformuj zgrabne kotleciki, obtocz w bułce tartej i smaż na oleju rzepakowym na złoty kolor, po czym wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. W tym czasie przygotuj mizerię: ogórki pokrój w cienkie plasterki i połącz ze śmietaną, wymieszaną uprzednio z TABASCO® Green, sokiem z cytryny, odrobiną soli i cukru, posyp świeżo siekanym koperkiem. Kotlety serwuj z puree ziemniaczanym i mizerią.
Gęsie udo z modrą kapustą i buraczkami
Składniki:
- 4 gęsie udka
- 2 łyżki sosu sojowego Kikkoman
- 2 -3 łyżki miodu
- 2 ząbki czosnku
- Kilka gałązek tymianku
- Czarny pieprz
Wykonanie:
Sos sojowy mieszamy z miodem i roztartym czosnkiem. Nacieramy gęsie udka. Obkładamy gałązkami tymianku i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Pieczemy około 1-1,5 godz. W trakcie pieczenia polewamy udka tłuszczem który się wytopi. Podajemy z ulubionym puree lub pieczonymi ziemniakami, modrą kapustą i sałatką z buraczków skropioną sosem TABASCO®.
Słowa kluczowe: Grzegorz Łapanowski, potrawa, tradycja