Statystyki nie kłamią. W stosunku do miesięcznych zarobków Polacy płacą bardzo wysokie rachunki za gaz. Aby obniżyć rachunki za gaz, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym uderzają nas po kieszeni, warto zastanowić się nad wyborem alternatywnego sprzedawcy paliwa gazowego.
Gospodarstwo domowe, w którym paliwo gazowe wykorzystywane jest wyłącznie w kuchni zużywa ok. 300 metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie, jeśli za jego pomocą podgrzewa się również wodę zużycie wynosi od 300 do 1200 metrów sześciennych rocznie. Największe koszty generuje jednak ogrzewanie domu za pomocą paliwa gazowego, jego zużycie wynosi wtedy od 1200 do 8000 metrów sześciennych, i znacząco uszczupla budżet domowy statystycznego Polaka.
Co zrobić aby zredukować zużycie gazu i tym samym zaoszczędzić? Można zmienić nawyki, tak by bardziej racjonalnie wykorzystywać paliwo gazowe w gospodarstwie domowym. Ale warto również rozważyć zmianę sprzedawcy gazu. Tak jak od prawie 8 lat Polacy korzystają z możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, tak z roku na rok coraz więcej osób wybiera alternatywnego sprzedawcę gazu. Zmiana dostawcy jest bardzo podobna do zmiany operatora Internetu czy telefonu komórkowego. Cała procedura jest bezpłatna, a wszelkie formalności może za nas załatwić nowy sprzedawca. Proces przełączenia do nowego sprzedawcy trwa kilka tygodni, ale nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa odcięcia dopływu paliwa gazowego do gospodarstwa domowego. Jedyne co się zmienia, to cena gazu. I tak np. Energetyczne Centrum SA gwarantuje do 6% tańszy gaz względem obecnego dostawcy (w zależności od taryfy i zużycia gazu w gospodarstwie domowym). Nowi dostawcy walcząc o Klientów proponują również gwarancję stałej ceny, która uchroni nas przed podwyżkami przez cały okres trwania umowy oraz dodatkowe benefity. Porównywanie cen gazu i energii elektrycznej, to niewątpliwie dobry sposób na optymalizację budżetu domowego i zmniejszenie comiesięcznych wydatków.
Zanim na dobre rozpocznie się okres jesienno-zimowy, w którym zużycie energii i gazu w naszych domach zdecydowanie rośnie, warto również wcielić w życie trzy proste zasady:
- Oszczędzaj w kuchni – kuchnię gazową znajdziemy w niemal każdym polskim domu. Uważane są one za tańsze w użyciu niż ich elektryczne odpowiedniki, co nie znaczy, że nie da się ich użytkować jeszcze taniej. Wystarczy: używać palnika odpowiedniego do wielkości garnka, gotować pod przykryciem najlepiej w garnkach ze stali szlachetniej, zmniejszać płomień po zagotowaniu potrawy i regularnie czyścić palniki, a zużycie paliwa gazowego na pewno odczuwalnie się zmniejszy.
- Ogrzewaj wodę z głową – jeśli wykorzystujesz paliwo gazowe do ogrzewania wody pamiętajcie o regularnym i profesjonalnym czyszczeniu piecyka, ponieważ nie czyszczone urządzenie może zużywać nawet o 40% więcej surowca. Co jeszcze? Przestań zmywać pod bieżącą wodą, a kąpiele w wannie zamień na prysznic. Stosując się do tych rad zaoszczędzisz nie tylko gaz, ale i wodę.
- Nie przesadzaj z ogrzewaniem – to ono generuje największe koszty. Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach, staraj utrzymywać ją na poziomie 21 st. C, nie zasłaniaj grzejników, wietrz krótko ale intensywnie i regularnie czyść kaloryfery.
Słowa kluczowe: gaz, obniżka, rachunek