To, jak długo posłuży akumulator samochodowy, jest zależne od kilku czynników. Jednym z nich jest częstotliwość eksploatowania pojazdu. Inną kwestią jest też długość pokonywanych wtedy tras – jeżeli są one zbyt krótkie, urządzenie nie jest wystarczająco doładowywane i przez to szybciej się zużywa.
Wymiana akumulatora może być więc konieczna zarówno po 10 latach od zakupu auta, jak i już do 24 miesiącach. Warto więc wiedzieć, jakie rozróżnia się typy akumulatorów, by prawidłowo dobrać model odpowiedni do posiadanego przez siebie pojazdu.
Podstawowe typy akumulatorów
Zwykle rozróżnia się trzy typy akumulatorów, wśród których najczęściej stosowane są modele bezobsługowe. Ich starszymi odpowiednikami są akumulatory obsługowe, w których istniała możliwość uzupełniania elektrolitu. Dostęp do kanałów, w których był on umieszczony, zyskiwało się poprzez odkręcenie korków zamykających. Modele bezobsługowe również umożliwiają kontrolę poziomu elektrolitu oraz jego ewentualne uzupełnianie, jednak w tym przypadku odbywa się ono poprzez zdjęcie pokrywy, która zasłania dostęp do wszystkich kanałów akumulatora. Czynność ta jest nieco pracochłonna, dlatego producenci akumulatorów zamieszczają na modelach bezobsługowych wizjer, na którym można sprawdzić stan naładowania urządzenia.
Trzecim popularnym rodzajem akumulatorów są urządzenia żelowe. Ich pojemność jest znacznie zwiększona poprzez zastąpienie elektrolitu kwasem z krzemionką. Rozwiązanie to jest bardzo dobre ze względu na to, iż akumulatory tego typu mają wyższą wydajność energetyczną, są mniej podatne na uszkodzenie w wyniku wstrząsów oraz uderzeń czy też wysokich temperatur.
Co dla hybryd?
Najrzadziej spotykanymi akumulatorami są urządzenia przeznaczone do stosowania w samochodach z napędem hybrydowym oraz w pojazdach wyposażonych w system Start&Stop. Modele te pozwalają błyskawicznie włączać silnik i są odporne na okresowe cykle ładowania i rozładowywania. Niestety, w przypadku konieczności ich wymiany, często okazuje się, że warsztat samochodowy nie dysponuje możliwością szybkiego sprowadzenia danego modelu i samochód pozostaje niesprawny przez czas dłuższy niż pojazdy o napędzie tradycyjnym.
Słowa kluczowe: akumulatory, akumulatory samochodowe, hybrydy, motoryzacja, rodzaje akumulatorów, samochody