Fundusze inwestycyjne to kategoria instrumentów finansowych, które cechują się dużym zróżnicowaniem. Z myślą o inwestorach zainteresowanych nie tylko maksymalizacją zysku, ale również troską o ochronę środowiska czy też rozwój społeczny, stworzono tak zwane etyczne fundusze inwestycyjne. Czym różnią się one od pozostałych produktów?
Jak inwestować odpowiedzialnie?
Koncepcja Inwestowania Odpowiedzialnego Społecznie jest obecna na rynku kapitałowym już od kilkudziesięciu lat i cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Zgodnie z jej zasadami decyzje inwestycyjne należy podejmować w taki sposób, aby mieć na uwadze nie tylko maksymalizację zysku, ale również to, w jaki sposób dana inwestycja wpływa na otoczenie.
Wówczas bierze się pod uwagę nie tylko ekonomiczne przesłanki zachęcające do ulokowania środków finansowych, takie jak płynność czy zyskowność inwestycji, ale także kwestie związane z ochroną środowiska, etyką funkcjonowania, poszanowaniem praw człowieka czy też realizacją projektów społecznych.
W koncepcję tę doskonale wpisują się etyczne fundusze inwestycyjne. Decydując się na zakup ich jednostek uczestnictwa, zyskujemy pewność, iż fundusz przy doborze instrumentów do portfela inwestycyjnego kieruje się zarówno kryteriami finansowymi, jak i moralnymi, jednocześnie dbając o to, aby restrykcje nie wpływały na obniżenie stopy zwrotu.
Etyczny fundusz inwestycyjny to rozwiązanie polecane nie tylko inwestorom, którym zależy na społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również osobom zainteresowanym lokowaniem kapitału w perspektywie długookresowej.
Podstawowa klasyfikacja funduszy etycznych
Istnieje wiele rodzajów etycznych funduszy inwestycyjnych. Kierują się one odmiennymi kryteriami doboru instrumentów oraz realizują różne polityki inwestycyjne. Niemniej wyróżnić możemy dwa podstawowe typy funduszy inwestycyjnych:
- fundusze jasnozielone (light green) – dają możliwość inwestowania w papiery wartościowe spółek, które wchodzą w skład głównych indeksów dużych giełd. Firmy te muszą jednak kierować się w swojej działalności odpowiedzialnością społeczną. Fundusze jasnozielone nie lokują aktywów w udziały przedsiębiorstw zajmujących się na przykład handlem tytoniem czy bronią lub testujących swe produkty na zwierzętach.
- fundusze ciemnozielone (dark green) – stawiają bardziej rygorystyczne wymagania. Lokują swe aktywa tylko w papiery wartościowe tych przedsiębiorstw, które za swój cel statutowy obrały ochronę środowiska lub społeczną odpowiedzialność.
Przegląd głównych strategii
Wybór funduszu etycznego jedynie w niewielkim stopniu różni się od wyboru standardowego funduszu. Inwestor określić musi przede wszystkim akceptowalny poziom ryzyka, wysokość oczekiwanych zwrotów i sposób zarządzania funduszem. Do tego dochodzi wybór etycznych aspektów, jakimi fundusz powinien się kierować, na przykład ochrona środowiska.
Etyczne fundusze inwestycyjne mogą realizować trzy podstawowe strategie:
- unikania – to najprostsza opcja, polegająca po prostu na unikaniu tych inwestycji, które postrzegane są jako społecznie nieodpowiedzialne,
- alternatywy – jest to metod trudniejsza i niosąca za sobą większe ryzyko, gdyż polega na inwestowaniu w przedsiębiorstwa, które nie tylko są odpowiedzialne społecznie, ale również realizują konkretne projekty inwestycyjne określane jako pożyteczne społecznie,
- działania – w tym wypadku inwestuje się w przedsiębiorstwa nieodpowiedzialne społecznie, z nadzieją, iż nacisk udziałowców zmieni sposób funkcjonowania spółki.
Źródło: Artykuł partnerski