Zarządzanie domowym budżetem to jedna z kluczowych kwestii życia we dwoje. Jeśli nie nauczymy się rozmawiać o pieniądzach i nie ustalimy reguł „finansowej gry”, to prędzej czy później związane z tym problemy mogą przekreślić nasze marzenia o wiciu wspólnego gniazdka. Podpowiadamy jak mówić o finansach, by uniknąć na tym tle nieporozumień.
Związek to oszczędność
Istnieją różne sposoby na to jak zaoszczędzić pieniądze. Jedni oszczędzają na zakupach, inni uważnie analizują każdy czekający ich wydatek, a jeszcze inni zakładają lokatę i to na niej gromadzą nadwyżki finansowe.
Jak wynika z raportu Platformy MAM dobroczynny wpływ na zawartość naszego portfela ma również…bycie w związku. Średnie oszczędności każdego z partnerów wynoszą 400 zł miesięcznie, dzięki czemu w skali roku możemy odłożyć nawet 5000 złotych!
Polacy są świadomi tego, że razem żyje się nie tylko taniej, ale i łatwiej. Szukając drugiej połowy korzystają z portali randkowych i aplikacji (i są w stanie zapłacić za obecność na tych platformach). Chociaż 40% respondentów wybiera jedynie darmowe opcje oferowane przez wspomniane portale, to rekordziści na poszukiwanie partnera w sieci są w stanie wydać nawet 800 złotych. Dużo? Cóż, ponoć miłość jest bezcenna.
Finansowe związku początki
O pieniądzach warto zacząć mówić, gdy tylko nasza relacja stanie się poważna. Rozmowa o finansach chociaż konieczna do najprostszych nie należy. Jak radzą eksperci z pozyczkago.pl jeśli chcemy dowiedzieć się jakie podejście do zarządzania domowym budżetem ma nasz partner możemy zapytać go np. o to, co zrobiłby gdyby wygrał na loterii.
Konieczne jest także poruszenie kwestii zobowiązań finansowych takich jak kredyty czy pożyczki. Jeśli należymy do osób, które liczą każdą złotówkę i nie wydają na niepotrzebne zachcianki, to z kimś rozrzutnym raczej się nie dogadamy.
Rozmowę o pieniądzach warto potraktować jako jeden z elementów poznawania drugiej osoby, a nie jako coś wstydliwego, o czym nie będziemy dyskutować. Nie warto tego odkładać, gdyż nieporozumienia na tle finansowym, to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Tymczasem partnerom często łatwiej jest dzielić łóżko i mieszkanie niż…konto w banku.
Spróbujmy dowiedzieć się jakie finansowe zwyczaje ma nasza druga połówka – czy odkłada pieniądze, czy korzysta z kredytów i pożyczek, czy popełniła w przeszłości jakieś błędy w kwestii zarządzania domowym budżetem których dziś żałuje etc.
Recepta na sukces? Wspólny cel!
Tym, co ułatwi rozmowę o pieniądzach jest ustalenie wspólnego celu. Jeśli Ty chcesz zmienić wystrój salonu, a Twój partner marzy o kupnie nowego samochodu, to spróbujcie znaleźć kompromis pomiędzy Waszymi potrzebami. Ustalcie cel na który przeznaczycie gromadzone oszczędności (może być to np. zagraniczna wycieczka). Wspólny front ważny jest również wtedy, gdy ktoś z Waszych bliskich czy znajomych poprosi o pożyczkę. Ustalcie ze sobą to czy możecie pozwolić sobie na taki wydatek i czy chcecie komuś pomóc w ten sposób. Jeśli oboje zgodzicie się udzielić finansowego wsparcia, to zastanówcie się na tym jakie powinny być warunki pożyczki i czy chcecie sformalizować sam proces jej udzielenia.
Wspomniany wspólny cel dotyczy również ewentualnego odkładania na emeryturę. Zakładając, że będziecie żyć długo i szczęśliwie, to środki finansowe na to, by w spokoju spędzić jesień życia z pewnością Wam się przydadzą.
Szczerość to podstawa
Nie bójmy się pytać o to, co jest dla nas ważne (a pieniądze bez wątpienia są dość istotnym elementem wspólnego życia). Jeśli planujecie razem zamieszkać od razu ustalcie to jak dzielicie się wydatkami, czy korzystacie ze wspólnego konta, czy też każde z Was będzie miało „swoje pieniądze”. Najlepszym rozwiązaniem jest taki podział kosztów wspólnego życia, który będzie proporcjonalny do naszych zarobków.
Porozmawiajcie nie tylko o finansach, lecz o wspólnej przyszłości w ogóle: o tym, czy chcecie ślubu, czy planujecie dzieci, czy będziecie oszczędzać na emeryturę, korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania takich jak kredyty i pożyczki etc.
Istotną kwestią jest także wychowanie przyszłego potomstwa, to jak widzicie ich przyszłość, czy chcecie je jakoś finansowo zabezpieczyć etc. Założenie rodziny to prócz radości z pojawienia się na świecie małego człowieka również…spory wydatek na który powinniście być przygotowani.
Kwestie finansowe mają niezaprzeczalny wpływ na funkcjonowanie związku, a ewentualne problemy nie znikną tylko dlatego, że nie będziemy o nich rozmawiać. Najważniejsze jest ustalenie wspólnych reguł finansowej gry, wyznaczenie celu do którego chcemy dążyć i opracowanie planu zarządzania domowym budżetem. Im wcześniej poruszymy temat finansów, tym łatwiejsze okażą się dla nas kolejne takie rozmowy. Zarządzanie pieniędzmi to jedno z największych wyzwań przed którymi stają pary, niezależnie od tego czy żyją w wolnym czy w sformalizowanym związku. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom zdołacie mu podołać. Powodzenia!
Źródło: Artykuł partnerski