Dyskusje tegorocznego XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy zdominowała tematyka drugiej fali kryzysu i jego konsekwencji dla gospodarki polskiej oraz w regionie. Politycy, przedstawiciele instytucji i przedsiębiorcy wspólnie próbowali szukać rozwiązań, które będą służyły ustabilizowaniu sytuacji, minimalizowaniu negatywnych konsekwencji, a w przyszłości pozwalały powrócić na ścieżkę zrównoważonego wzrostu. W licznych debatach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele PKO Banku Polskiego, który był partnerem Forum.
W dyskusji „CEE a Euro – wyzwania, perspektywy” wskazywano, że na tle regionu Polska charakteryzuje się relatywnie dobrą sytuacją sektora bankowego i stabilizującą się sytuacją fiskalną, jednak wysoki poziom zależności od finansowania zewnętrznego oraz znaczna skala nierównowagi na rachunku bieżącym bilansu płatniczego powinna mobilizować do dalszych działań chroniących wzrost gospodarczy.
– Dlatego decyzje gospodarcze podejmowane zarówno przez państwo, jak i przedsiębiorców powinny mieć charakter antycykliczny, a parasol różnego rodzaju gwarancji powinien być rozciągnięty w szczególności nad sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na negatywne skutki kryzysu – powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Paneliści byli zgodni, że od strony makroekonomicznej kluczowym czynnikiem stabilizującym, zarówno w skali kontynentu, jak i dla polskiej gospodarki, powinno być teraz sprawne uchwalenie unijnego budżetu i nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, co z jednej strony zapewniłoby dopływ nowych funduszy stymulujących wzrost gospodarczy, a z drugiej pozwoliło przywrócić wiarę, że UE nadal jest wspólnotą z jasno określonymi celami.
Podczas panelu „Nowy ład finansowy – czy uczymy się na błędach?”, moderowanego przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka dyskutowano m.in. o koncepcji unii bankowej oraz najnowszych propozycjach zmian w architekturze regulacyjnej rynku bankowego Unii Europejskiej, rozważając na ile ewentualny nadzór nad sześcioma tysiącami banków strefy euro będzie mógł być sprawnie i efektywnie sprawowany przez Europejski Bank Centralny. Prezes PKO Banku Polskiego dokonał natomiast oceny działań polskich banków, uznając, że do największych błędów ostatnich lat należy zaliczyć nadmierne oprocentowanie depozytów detalicznych, przekredytowanie w segmencie kredytów konsumpcyjnych, tzw. lokaty jednodniowe, oraz walutowe kredyty mieszkaniowe. Podkreślił jednocześnie, że choć większość tych negatywnych w skutkach działań została w porę skorygowana, to ich konsekwencje nadal są poważnym bagażem dla banków, a zarazem problemem społecznym.
W innej debacie poświęconej „Fuzjom, przejęciom i aliansom strategicznym” wiceprezes Jakub Papierski podkreślał, że konsolidacja następująca stopniowo na polskim rynku bankowym, służy w pierwszej kolejności wzmacnianiu stabilności tego sektora, który w porównaniu do Europy Zachodniej nadal charakteryzuje się niskim stopniem koncentracji. Można się zatem spodziewać dalszych zmian właścicielskich, ograniczających ryzyko generowane dla systemu i klientów głównie przez mniejszych graczy z drugiej i trzeciej dziesiątki banków uszeregowanych pod względem wielkości aktywów.
Ponadto w Krynicy w panelu „Przyszłość i perspektywy sektora bankowego” uczestniczył wiceprezes Bartosz Drabikowski, w dyskusji „Kryzys trampoliną dla przedsiębiorczych” wiceprezes Jarosław Myjak, a w debacie „Czy i jak reformować systemy emerytalne starzejącej się Europy” dyrektor Paweł Borys.
Krynickie Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej; miejsce gdzie od 1991 roku rokrocznie na licznych debatach i nieformalnych rozmowach spotykają się prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy z kilkudziesięciu krajów świata.
Słowa kluczowe: kryzys, PKO, pko bank polski, sektor bankowy