Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING powiększyła się o nowe prace artystów młodego pokolenia. Do kolekcji włączono dwie fotografie Bownika, instalację malarską Adam Jastrzębskiego oraz trzy prace Joanny Malinowskiej.
Fotografie Bownika z cyklu „e-słodowy” (2012 r., fotografia, 40×50 oraz 2012 r., fotografia, 100×120) zamykają tryptyk dotyczący graczy komputerowych. Tytuł prac pochodzi od nazwiska Adama Słodowego, który przez 24 lata za pośrednictwem telewizji uczył Polaków, jak „zrobić coś samemu“. Fotografie
„e-słodowy” to portrety narzędzi i udogodnień wykonywanych przez graczy komputerowych samodzielnie, najczęściej ad hoc, przy użyciu najprostszych materiałów i bez dbania o estetykę przedmiotów oraz rozwiązań ergonomicznych.
Bownik (ur. 1977 w Janowie Lubelskim), pracuje rozwijanymi czasami przez kilka lat cyklami fotograficznymi wykorzystując żmudne i wymagające technologie. w jego pracy bardzo ważnym obszarem jest semantyka obrazu czy odniesienia do doświadczeń fotografii historycznej
Praca Adama Jastrzębskiego „Akumulacja 1” (2012 r., instalacja malarska, 80×60 cm) należy do cyklu Vinylowiec, instalacji malarskich powstałych z folii samoprzylepnej wycinanej i łączonej zgodnie z zasadami języka formalnego, który opracował i rozwija Jastrzębski. Powstające od najmniejszych części – kolorowych kropek – vinylowce rozrastają się zgodnie z ustalonym przez Jastrzębskiego regułami. Każdy Vinylowiec to rodzaj niezależnego świata rządzącego się niezależnymi zasadami zapisanymi w formie kodu.
Adam Jastrzębski, ur. w 1980 roku w Płocku. Znany jako Adam-X (realizacja w latach 2003-2008) oraz Ixi Color (od 2008). W latach 2003-2008 aktywnie działał jako twórca murali oraz vlepek. Twórca autonomicznego języka sztuki, którego zasady nazywane są Vinylogosem.
Do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING dołączyły 3 z kilkunastu prac Joanny Malinowskiej „Miniaturowa tunika. Kultura Wari lub Inka.” (2012 r., pióra i len, 50×62 cm, 50×62 cm, 50×40 cm), których pierwowzorem są wytwory materialne kultur z obszarów Ameryki Południowej. Większość z nich jest do siebie bardzo podobna. Kojarzą się więc z rzemiosłem i użytkowością, a nie unikatowością charakterystyczną dla sztuki współczesnej.
Joanna Malinowska (ur. 1972, Gdynia), mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Autorka prac wideo, rzeźb, instalacji dźwiękowych i sytuacji performatywnych. Ważną rolę w jej twórczości odgrywa muzyka i antropologia.
Fundacja Sztuki Polskiej ING zajmuje się promocją polskiej sztuki współczesnej budując kolekcję oraz realizując projekty artystyczne, takie jak wystawy czy publikacje. Fundacja została utworzona w 2000 roku przez działające w Polsce spółki z Grupy ING. Kolekcja jest eksponowana w siedzibach fundatorów i udostępniana na wystawach organizowanych w instytucjach sztuki. Dzieła wchodzące w skład kolekcji to prace polskich artystów powstałe po 1989 roku. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl
Słowa kluczowe: Fotografie Bownika, Fundacja Sztuki Polskiej ING, ING, ing bank polski, Miniaturowa tunika. Kultura Wari lub Inka.