Dziś kapitan Roman Paszke wyruszył z Gran Canarii, podejmując drugą próbę samotnego opłynięcia globu ze wschodu na zachód, bez zawijania do portów i pomocy z zewnątrz. Jednocześnie chce pobić rekord szybkości w samotnej żegludze wokółziemskiej. Orange Polska jest partnerem technoloczicznym wyprawy zapewiając żeglarzowi stałą łączność satelitarną oraz routing pogodowy.
– Orange Polska angażuje się w wyjątkowe wydarzenia sportowe, które pasjonują naszych klientów. Samotny rejs dookoła świata kapitana Romana Paszke pozwala nam także po raz kolejny zaprezentować wyjątkowe kompetencje teleinformatyczne Orange Polska. Dlatego zdecydowaliśmy się być partnerem technologicznym wyprawy – powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orange Polska.
W ramach współpracy Orange Polska wyposażyła katamaran Gemini 3 w dwie anteny satelitarne Inmarsat Fleetbroadband Sailor 500 i 250, instalacje zasilające do urządzeń komunikacyjnych, panele słoneczne będące dodatkowym źródłem energii oraz system zasilania sytememów komunikacji i łączności Mastervolt. Ponadto zapewniliśmy satelitene połączenia głosowe, transmisję danych oraz routing pogodowy, czyli stałe przekazywanie danych meteorologicznych, ich analizę, konsultacje i 24-godzinne wsparcie. Dzięki temu kapitan Roman Paszke może utrzymywać stałą łączność ze swoim teamem, kontrolującą rejs International Sailing Federation (ISAF) i całym światem.
Będziemy na bieżąco informować o przebiegu rejsu na specjalnym blogu Romana Paszke, który jest dostępny na naszej platformie www.blog.orange.pl. Kapitan osobiście, wprost z pokładu katamaranu będzie opisywał rejs i wyzwania z jakimi musiał się zmagać. Dzięki łączności saletitarnej, na blogu będzie też można zobaczyć zdjęcia oraz materiały wideo z Gemini 3.
Celem rejsu jest pobicie rekordu świata w samotnej żegludze wokółziemskiej ze wschodu na zachód, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz. By tego dokonać Roman Paszke musi przepłynąć 40 000 kilometrów, czyli 21.600 mil morskich w czasie krótszym niż 122 dni, 14 godzin, 3 minut i 49 sekund. Próba pobicia rekordu podejmowana jest zgodnie z przepisami World Sailing Speed Record Council.
Trasa rejsu wiedzie z Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich przez równik do Przylądka Horn, a potem na zachód przez południowy Pacyfik do Wyspy Raoul leżącej w archipelagu Wysp Kermadec, na północ od Nowej Zelandii. Następnie przez Morze Tasmana, południowy Pacyfik i Ocean Indyjski do Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce Południowej, a stamtąd przez równik na metę na Gran Canarii.
Słowa kluczowe: orange, Orange Polska, partner technologiczny, rejs, Roman Paszke