W aranżacji wnętrz co rusz pojawia się wiele nowości. Pojawiają się różne materiały wykończeniowe, co sprawia, że podczas wyboru konkretnego rozwiązania często zupełnie nie wiadomo na co się zdecydować. Od kilku lat na rynku dostępna jest nowa generacja paneli podłogowych, czyli panele winylowe. Wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu takiego materiału na podłogi, a większość nie ma pojęcia co to za panele oraz czym różnią od tradycyjnych paneli. Wyjaśniamy, czym wyróżniają się panele winylowe, jakie są ich właściwości i gdzie w ogóle można je montować.
Czym wyróżniają się panele winylowe?
Kiedy stajemy przed wyborem, jakie panele położyć na podłogę, często zagłębiamy się w temat, aby dobrze poznać właściwości i parametry tych konkretnych. Wszędobylskie linoleum z czasów PRL i początków lat 90. zastąpiły z czasem panele z płyty HDF. Niektóre modele, zwłaszcza w początkowych latach ich popularności, nie były dobrze zabezpieczone przed wnikaniem wody. Z czasem z tego powodu zaczęto bardziej doceniać właściwości płytek podłogowych, które jednak nie często dawały oczekiwanego klimatu. W końcu zaczęto udoskonalać panele, aby były one bardziej odporne. Tymczasem, jako alternatywa, w końcu do Polski dotarły, popularne od lat na zachodzie Europy, panele winylowe.
Są one wykonane z zupełnie innego materiału niż panele konwencjonalne (laminowane). Składają się z kilku warstw winylu. Na wierzchniej warstwie pojawia się drukowana warstwa dekoracyjna. Może ona imitować deski, płyty betonowe, kamień, płytki z ornamentami itp. Wzornictwo jest naprawdę szerokie, wystarczy spojrzeć na panele winylowe Paradora, aby przekonać się, jak różne możliwości aranżacyjne daje ten rodzaj paneli.
To, co wyróżnia panele winylowe to przede wszystkim ich niewielka grubość. Zwykle mają one od 3 do 7 mm. To, za co pokochały je osoby lubiące same urządzać wnętrza, bez potrzeby zatrudniania ekip i dodatkowych wydatków, to łatwość montażu. Panele winylowe można montować na tzw. klik. Takie modele posiadają błyskawiczny zamek połączeniowy. Drugą opcją jest z kolei łatwe i szybkie klejenie do posadzki. Ten sposób eliminuje stukanie po podłodze. Materiał, z którego produkowane są panele winylowe,sprawia, że są one elastyczne, łatwo je dociąć.
Zastosowanie paneli winylowych
Jeśli zastanawiasz się, gdzie można kłaść panele winylowe, spieszymy z podpowiedzią. Otóż dają one więcej możliwości niż tradycyjne panele, gdyż są one wysoce odporne na wilgoć, a nawet krótkotrwałe zalanie wodą. To sprawia, że oprócz stosowania ich w salonie, sypialni czy biurze, z powodzeniem można kłaść je w kuchni, czy łazience. Są one odporne na intensywne użytkowanie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wykończyć nimi podłogi w korytarzach i przedpokoju.
Naturalny wygląd sprawia, że podłogi winylowe zapewniają wyjątkowy klimat, niczym drewniana deska.
Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe
Podczas remontów lub wykańczania nowych wnętrz stajemy przed problemem nastręczającym wiele kłopotów, co na ogrzewanie podłogowe. Nie wszystkie materiały wykończeniowe z powodzeniem można zastosować, a ponadto część z nich może wpływać na proces nagrzewania się pomieszczenia przy tego rodzaju ogrzewaniu. Niewielka grubość paneli winylowych sprawia, że są one idealnym materiałem na ogrzewanie podłogowe, gdyż cechuje je niski opór cieplny. W praktyce panele winylowe przewodzą ciepło efektywniej niż drewno, czy płytki.
Coraz większa popularność paneli winylowych jest uzasadniona. Korzyści tego rozwiązania są istotne. To doskonała alternatywa dla innych materiałów wykończeniowych. Wielu producentów oferuje naprawdę ciekawe panele winylowe wysokiej jakości, np. panele winylowe Paradora. Warto wybrać wzór, który uatrakcyjni i podkreśli styl wnętrza.
Źródło: Artykuł partnerski