Tylko do końca lutego 2013 przyjmowane są zgłoszenia w konkursie promującym przedsiębiorczość i Społeczną Odpowiedzialność Biznesu.
Lead: 28 lutego 2013 r., mija termin składania zgłoszeń do piątej edycji honorowego konkursu „Pozytywista Roku 2012”. Kandydaci rywalizować będą w pięciu kategoriach: „Firmy rodzinne”, „Wizja i przywództwo”, „Badania i rozwój”, „Ekologia i rozwój zrównoważony” oraz „ Otoczenie biznesu”. Laureatów za rok 2012 poznamy w kwietniu 2013r.
Tytuł „Pozytywista Roku” to honorowe wyróżnienie dla Osób, Firm lub Instytucji, promujące szeroko rozumianą PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Do konkursu można zgłaszać także podmioty zaangażowane w sprawy społeczne (CSR), badania i rozwój oraz ochronę środowiska. Aplikacje kandydatów do tytułu „Pozytywista Roku 2012” przyjmowane są do 28 lutego 2013 przez internetową stronę konkursu www.pozytywistaroku.pl (szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie konkursu).
„Pozytywiści Roku” naprawdę są wśród nas
Wyróżnienie to ma na celu ukazanie bogactwa działań i aktywnych wśród nas – współczesnych „Wokulskich”. Zmierza do wydobycia z cienia tych, którzy swoją postawą oraz pozornie zwykłymi działaniami, zwłaszcza w skali społeczności lokalnych, stworzyli czytelne, praktyczne wzorce dla innych. Skutki takich postaw i działań, jeśli znajdą naśladowców czy kontynuatorów, mogą mieć ogromne znaczenie nie tylko dla społeczności lokalnych, ale i dla całego społeczeństwa. Konkurs „Pozytywista Roku” pozwala dostrzec te działania i je upublicznić na szeroką skalę. Wybór tego jednego, jedynego w swojej kategorii na całą Polskę pozwala, choć na chwilę skupić na nim uwagę naszego społeczeństwa. Żywimy nadzieję, że jest to chwila inspirująca…
Nagroda „Pozytywista Roku” jest niewątpliwie uhonorowaniem dorobku Wyróżnionego a jednocześnie wezwaniem do wstępowania w jego ślady. Dokonania Wyróżnionych, choć często dotyczą działań lokalnych, są znaczące. Ich wspaniałe przykłady przypominają puzzle, które po ułożeniu składają się na obraz zbiorowego bohatera, odradzającego się w Polsce POZYTYWIZMU.
Warto, więc poświęcić chwilę, docenić ich zaangażowanie i zgłosić kandydatów do tytułu „Pozytywista Roku 2012”.
Pięć kategorii
Wyróżnienia/Medale i Statuetki za rok 2012 zostaną przyznane w pięciu kategoriach:
1) Firmy rodzinne – w tej kategorii zgłaszamy głównie firmy z sektora MSP o wieloletnich tradycjach, uznanym dorobku lub osiągające znakomite wyniki ekonomiczne, przedsiębiorstwa zaangażowane w życie swojej społeczności lokalnej.
– „Głównym kryterium oceny będzie zaangażowanie firmy rodzinnej w życie społeczności lokalnej. Premiowane będzie tworzenie nowych miejsc pracy, bądź utrzymanie istniejących. Doceniony będzie także dorobek w zakresie kształcenia zawodowego uczniów i prowadzenia praktyk zawodowych. Kolejną okazją do zdobycia „punktów” podczas analizy wniosków jest zaangażowanie i wsparcie różnych inicjatyw obywatelskich czy społecznych, np. dofinansowanie posiłków dzieci w szkole lub przedszkolu, dobroczynność na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej, organizacji pozarządowych i projektów społecznych.” – mówi Marcin Przybysz – Prezes Fundacji „Wokulski”.
Przykłady:
Roman Kluska i jego firmy – zasłynął spektakularnym sukcesem swojej firmy zakładanej od podstaw, niemalże bez kapitału. Lata pracy na rzecz budowania własnego biznesu przyczyniły się do zbudowania silnej, komputerowej marki OPTIMUS. Jeden z większych filantropów naszego kraju. Autor tzw. Pakietu Kluski – programu ułatwień dla biznesu, który miał na celu znaczące ograniczenie barier dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
ARSO-Polański Sp. z o.o. – za działania na rzecz stworzenia: bezpiecznych opakowań dla żywności, a tym samym poprawy zdrowia społecznego Polaków oraz warunków do kształcenia zawodowego zdolnej młodzieży.
2) Wizja i przywództwo – do tej kategorii zgłaszamy jedynie osoby, głównie znakomitych liderów i przedsiębiorców, ale także powiązanych z otoczeniem biznesu, którzy swoją działalnością udowadniają, że mają nie tylko pomysł, ale wiedzą jak go skutecznie wprowadzić w życie, potrafią też zainspirować nim innych. Jest to kategoria dla osób o ponadprzeciętnych predyspozycjach, które swoje nowatorstwo potrafią zamienić w sukces.
-„W tej kategorii zgłaszamy tylko ludzi – osoby, które stworzyły projekt, program, czy przedsiębiorstwo. W tej kategorii możemy też osoby zaangażowane w DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ, np. nauczycieli, dyrektorów szkół, liderów organizacji społecznych i innych.” – kontynuuje Marcin Przybysz – Prezes Fundacji „Wokulski”.
Przykłady:
Teresa Łęcka – za wybitne osiągnięcia, wieloletnią, aktywną i pełną zaangażowania pracę na rzecz oświaty i kultury w regionie łódzkim, w tym m.in. za opracowanie i wdrożenie programów: „Bezpieczne dziecko”, „Maluch na wakacjach” i „Rozważne dzieci”, organizowanie przeglądów piosenki i pieśni religijnej, konkursów i turniejów wiedzy, akcji „Łódź dla Jana Pawła II” oraz zainicjowanie tradycji „Ogień niepodległości”.
Andrzej Bartoszkiewicz – za wybitne osiągnięcia proekologiczne i wdrożenie innowacyjnej w skali międzynarodowej, rewolucyjnej metody segregacji odpadów komunalnych EKO AB. Jest to jednocześnie propozycja biznesowa, która w zauważalny sposób przyczynić się może do zmniejszenia skutków bezrobocia w Polsce i poprawy ochrony środowiska poprzez właściwą gospodarkę odpadami komunalnymi.
Rafał Dutkiewicz – za niestrudzone, konsekwentne działania na rzecz promocji i rozwoju miasta Wrocławia oraz zwycięstwo w eliminacjach o Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Projekt ten pośrednio wiąże się z wspieraniem przedsiębiorczości Wrocławian i ma ogromne znaczenie dla rozwoju biznesu i różnych instytucji kultury w tym mieście i regionie.
3) Badania i rozwój – w tej kategorii zgłaszać można firmy i osoby, których sukces gospodarczy oparty jest na bezpośrednim związku z poniesionymi nakładami na badania i rozwój oraz te, które swoją działalnością wytyczają nowe kierunki i standardy w biznesie. Kategoria dedykowana jest głównie nowoczesnym i innowacyjnym firmom, ale też zarazem ludziom, którzy je stworzyli.
Przykłady:
prof. dr hab. n. med. Andrzej Mackiewicz – za sukcesy w biotechnologii i promocję polskiej medycyny w świecie, ponad 20-to letnie prace nad leczeniem chorób nowotworowych uwieńczone wynalezieniem szczepionki na czerniaka.
AMMONO S.A. – za wdrażanie innowacyjnych na skalę światową rozwiązań technologicznych w produkcji kryształów azotku galu, a przez to promocję polskiej gospodarki w świecie.
4) Ekologia i rozwój zrównoważony – to kategoria dla firm, które mogą wykazać dorobek i działalność w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Mogą to być bezpośrednie działania na rzecz ochrony środowiska lub pośrednie poprzez angażowanie się i promowanie np. edukacji ekologicznej.
Przykłady:
EKO AB – za wybitne osiągnięcia proekologiczne i wdrożenie innowacyjnej w skali międzynarodowej, rewolucyjnej metody segregacji odpadów komunalnych EKO AB.
ANWIL S.A. – za osiągnięcia proekologiczne, dążenie do ciągłej poprawy działalności w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz aktywne wspieranie społeczności lokalnej Włocławka i okolic.
5) Otoczenie biznesu – w tej kategorii zgłaszać można m.in.: instytucje i urzędy państwowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, cechy rzemiosł różnych, izby gospodarcze, giełdy, banki, ubezpieczalnie, media, uczelnie, szkoły zawodowe, organizacje pozarządowe oraz inne. Niemniej ważne są osoby mające realny, konstruktywny wpływ na kształtowanie się klimatu wokół biznesu w Polsce i na świecie. Decydującym jest dorobek oraz, czy wykracza to poza obowiązujące ramy, zwyczaje itp. To również kategoria dla biznesu odpowiedzialnego społecznie, a także firm, które biorą udział w inicjatywach wspierających rozwój i edukację dzieci i młodzieży.
-„W tej kategorii zgłaszamy zarówno ludzi, urzędy, jak i instytucje, np. szkoły, uczelnie, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i inne zaangażowane m.in. w DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ” – dodaje Marcin Przybysz – Prezes Fundacji „Wokulski”.
Przykłady:
Janusz Kochanowicz – za stworzenie, wytrwałość w rozwijaniu i administrowanie strony internetowej dla swojej społeczności lokalnej: Pruchnik – Malownicze miejsce na Podkarpaciu, jednocześnie promującej Ziemię Pruchnicką na zewnątrz.
Miasto Poznań – za zbudowanie strategii marki miasta Poznania oraz wpływające na postrzeganie miejsca akcje: „Trzymaj ciepło”, „Sprawiedliwy handel” a także konkurs „Poznański EKOlider Szkolny”, za pomocą, którego inicjowane są i promowane efektywne działania proekologiczne wśród dzieci i młodzieży z poznańskich szkół wszystkich szczebli.
Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku – za współpracę min.. z sektorem górniczym w regionie, zaangażowanie w działalność społeczną.
Więcej informacji o wszystkich Laureatach i Wyróżnionych w konkursie „Pozytywista Roku” na www.pozytywistaroku.pl
W ubiegłorocznej edycji wpłynęło blisko 200 zgłoszeń. Z pośród nich medalami wyróżniono 62 osoby, firmy i instytucje, a Statuetka i honorowy tytuł „Pozytywisty Roku 2011” trafiły w ręce jedenastki Laureatów Konkursu. Organizatorzy liczą, że tegoroczna edycja będzie równie bogata w zgłoszenia i odkrycia nowych „Pozytywistów Roku”.
Już dziś wejdź na www.pozytywistaroku.pl i zgłoś „Pozytywistę Roku 2012”.
Słowa kluczowe: Janusz Kochanowicz, Miasto Poznań, nagroda, Pięć kategorii, pozytywista roku 2012