PKO Bank Polski współfinansował projekt budowy farmy wiatrowej w Kukini w ramach ubiegłorocznego projektu finansowania dwóch odrębnych, lądowych farm wiatrowych. Farma może rocznie produkować energię o mocy 138 GWh. Przy średnim rocznym zapotrzebowaniu na energię gospodarstwa domowego rzędu 2 800 kWh/rok może zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ponad 49 tys. gospodarstw.
Zespół elektrowni wiatrowych Kukinia o całkowitej mocy nominalnej 54 MW zlokalizowany jest na obszarze gminy Ustronie Morskie. Zakończona przed planowanym terminem budowa, podzielona była na dwie fazy, tj. pierwszą obejmującą budowę 14 turbin oraz drugą obejmującą budowę 9 turbin.
Ponadto PKO Bank Polski w ramach całości projektu w ubiegłym roku udostępnił kredyt na refinansowanie działającej już farmy wiatrowej w Tychowie.
Właścicielem i operatorem farm w Tychowie i Kukini jest spółka Megawatt OMS, której udziałowcami są Fundusz Marguerite wraz z RP Global, austriacką grupą inwestującą w energię odnawialną (udziały rozkładają się odpowiednio 49,99 proc. i 50,01 proc.). Dodatkowo PKO Bank Polski i EBOiR udzieliły Spółce kredytu w wysokości 554,5 mln złotych na realizację tych inwestycji. Projekt związany z farmą w Kukini i Tychowie jest jednocześnie pierwszą w Polsce inwestycją funduszu Marguerite, w który Bank jest zaangażowany kapitałowo jako jeden z tzw. „core sponsorów”.
Produkcja energii z elektrowni wiatrowych stanowi czyste, tzw. „zero-emisyjne” źródło wytwarzania energii, w związku z czym pozwala na uniknięcie emisji dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Łączna moc obu elektrowni wynosi 104 MW.
Na całym polskim rynku zainstalowanych jest obecnie 2 644,898 MW działającej, odnawialnej energii wiatrowej. PKO Bank Polski jest czołowym bankiem finansującego energetykę odnawialną z około 20 proc. udziałem w rynku.
Fundusz Margeurite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) jest pierwszym w historii Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych opartego o konsensus czołowych instytucji finansowych i rządów krajów pod egidą liderów najważniejszych instytucji wspólnotowych – Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Co więcej, obie te instytucje zdecydowały się na kapitałowe wsparcie przedsięwzięcia, podkreślając tym samym jego istotną rolę w dalszym rozwoju wspólnoty i realizacji celów inwestycyjnych Funduszu Marguerite. Strategia Funduszu przewiduje finansowanie inwestycji sektora energetycznego i transportowego we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.
PKO Bank Polski jest jednym z głównych akcjonariuszy funduszu, mającym status tzw. „core sponsora”, z zaangażowaniem 100 mln euro. Pozostali udziałowcy strategiczni Funduszu to wiodące narodowe instytucje finansowe: Caisse des Dépots et Consignations (CDC) – (Francja), Cassa Depositi e prestiti (CDP) – (Włochy), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – (Niemcy) Instituto de Credito Oficial (ICO) – (Hiszpania) oraz Europejski Bank Inwestycyjny.
***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto Banku po III kwartałach 2013 roku wyniósł 2,29 mld zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz piąty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Jest Bankiem najczęściej wybieranym przez małe i średnie firmy, według badania Centrum Badań Marketingowych Indicator oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości.
W tegorocznej edycji konkursu The Best Annual Report, organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków, Raport PKO Banku Polskiego za 2012 rok uhonorowano nagrodą specjalną „The Best of the Best” – dla najlepszego banku, który w ostatnich latach trzy razy zajmował I miejsce w konkursie. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2012 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego okazała się najcenniejsza w kategorii finanse – jej wartość wyceniono na 3,72 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategorii Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.
Słowa kluczowe: działalność, Farma, KUKINIA, pko bank polska, początek, wiatr