Wielu początkujących zadaje sobie pytanie jak inwestować na giełdzie, żeby zarabiać? Wbrew pozorom nie istnieje jedna, dobra odpowiedź. Największy problem w regularnym czerpaniu dochodów z inwestowania w akcje to dość duże ryzyko utraty znacznej części środków.
Choć akcje spółek notowanych na giełdzie mogą spektakularnie rosnąć, w dłuższym przedziale czasu mogą również miewać okresy gorszej koniunktury, a co za tym idzie spadków cen. Warto zatem poznać takie strategie inwestycyjne, które nie zależą od koniunktury giełdowej i umożliwiają zarabianie na giełdzie nawet wówczas gdy indeksy spadają spadają na łeb na szyję.
Inwestowanie na różnych rynkach
Dywersyfikacja to bez wątpienia najbardziej oczywisty i znany wszystkim sposób na unikanie strat na rynku finansowym. Skupiając się wyłącznie na polskiej giełdzie, inwestor staje się bardzo wrażliwy na spadki lokalnej koniunktury. Właśnie dlatego warto być otwartym na inne rynki, które w danej chwili zachowują się inaczej niż rodzimy rynek akcyjny. Jeśli szukasz możliwości zarabiania na światowych giełdach, inwestuj z Saxo Bank Polska i zyskaj dostęp do 19 000 akcji z rynków głównych i wschodzących.
Ilość rynków finansowych jest na tyle duża, że prawie zawsze można znaleźć niszę, która zapewnia solidną stopę zwrotu.
Rodzaje rynków finansowych
Kryteria podziału rynków finansowych zależą od kilku czynników. Mamy tutaj rodzaj aktywów, a w tym m.in.:
- akcje,
- obligacje,
- surowce,
- waluty.
Rynki można również podzielić pod względem geograficznym czyli np. Polskę, rynki rozwinięte oraz rynki krajów rozwijających się.
Podział ten można jeszcze uzupełnić o rynki alternatywne, gdzie inwestor ma do czynienia z nieruchomościami, dziełami sztuki, kryptowalutami czy nawet z winem. Warto przy tym pamiętać, że nie da się być ekspertem od wszystkich rynków. Właśnie dlatego inwestując choćby część kapitału na egzotycznych rynkach można skorzystać z pomocy tzw. ETF lub tradycyjnych funduszy inwestycyjnych skupiających się na ściśle określonym kraju lub regionie geograficznym.
Instrumenty, które pozwalają na zarabianie na spadającym rynku
Wbrew pozorom na giełdzie można zarabiać nawet wówczas, kiedy nasz główny rynek finansowy spada. Niesłychana mnogość dostępnych instrumentów pozwala czerpać zyski nawet w czasie spadków cen akcji i indeksów. Taką możliwość dają między innymi tzw. kontrakty terminowe, futures, a także niektóre certyfikaty inwestycyjne. Tego typu instrumenty finansowe nazywa się zbiorczo pochodnymi, a ich nadrzędnym celem jest obniżenie ryzyka cenowego dla producentów towarów i surowców.
Warto przy tym pamiętać, że zarabianie na spadkach to bardzo optymistyczny scenariusz. Niewłaściwe użycie tej metody może skutkować również utratą kapitału.
Źródło: Artykuł partnerski