Wbrew powszechnej opinii wielu ludzi, laryngolog to nie tylko lekarz, który bada nasze uszy. Gdy ktoś nie słucha co mamy do powiedzenia, zwykło się mawiać: „idź do laryngologa”. Wiadomo bowiem, że między słuchaniem a słyszeniem jest ogromna różnica.
Ludzie, którzy mają dzieci, bardzo szybko mogą się o tym przekonać. Doskonałym przykładem jest młodzież, która, mimo że słuch ma świetny, nie słucha. W takich okolicznościach łatwo wykluczyć lub potwierdzić, problemy słuchowe. Sprawa ma się zgoła inaczej, gdy dotyczy najmłodszych pociech. Te, należy bacznie obserwować i gdy tylko zauważymy coś, co wydaje się podejrzane, należy udać się do specjalisty. Warto zaznaczyć, że laryngologia to dziedzina, zajmująca się szeroko pojętym rozpoznaniem i leczeniem chorób, związanych z narządami szyi i głowy.
Kiedy więc należy wybrać się z dzieckiem do laryngologa?
Na pewno wówczas, gdy zauważamy, że dziecko ma skłonności do pochrapywania. Nie oddycha przez nos, tylko przez usta. Przez co często się budzi. Może to oznaczać, że cierpi na bezdech. Nie skonsultowanie tej dolegliwości ze specjalistą może być niebezpieczne dla zdrowia malucha.
Gdy dziecko cierpi na częste infekcje dróg oddechowych – może być to skutek przerośniętego trzeciego migdała. A także, wtedy gdy choroby uszu i gardła nawracają z dużą częstotliwością.
Jeśli dziecko nie reaguje na głos rodzica lub odgłosy domowego gwaru. Nie jest zainteresowane tym, co dzieje się wokół niego. Nie próbuje składać prostych słów i nie gaworzy.
Badanie słuchu
Są to objawy, które powinny zaniepokoić. Co nie znaczy, że należy od razu wpadać w panikę.
W szpitalach są wykonywane przesiewowe badania słuchu u noworodków. Dzięki nim można wykryć wrodzone wady słuchu zaraz po urodzeniu. Jeśli jednak jest coś, co niepokoi rodziców, to laryngolog dziecięcy jest specjalistą, do którego bezwzględnie należy się zgłosić. Troska o zdrowie swoich najbliższych to priorytet. Uważna obserwacja i szybka reakcja to czynniki, które powinny iść ze sobą w parze. Słuch to bardzo ważny zmysł – dbajmy o niego!
Inspiracja: Prywatna przychodnia – Macromedica
Słowa kluczowe: dziecko, laryngolog, zdrowie