W maju największe agencje badawcze w Polsce sprawdzały preferencje polityczne Polaków. Postanowiliśmy przyjrzeć się wynikom badań CBOS, IBRiS i TNS Polska.
Badanie 1: Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) – 5 maja 2016
W pierwszym majowym badaniu głos na Prawo i Sprawiedliwość deklarowało 34 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych. Na drugim miejscu uplasowała się Nowoczesna. Partia Ryszarda Petru mogła wówczas liczyć na 18 proc. głosów. Tuż za nią uplasowała się Platforma Obywatelska (16 proc.). Na ruch Kukiz’15 miał 8 proc. poparcie. Pozostałe partie nie weszłyby do parlamentu.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5-12 maja na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Badanie 2: Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) – 8 maja 2016
W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wciąż utrzymywało się na bardzo wysokim poziomie. Według majowego badania, na partię Jarosława Kaczyńskiego chciała głosować aż jedna trzecia głosujących Polaków (33 proc). Drugie miejsce zajęła .Nowoczesna z 21-proc. poparciem. Bardzo słabo w sondażu IBRiS wypadła Platforma Obywatelska (12 proc.). Był to najgorszy wynik tej partii od ponad 10 lat. Według badania w Sejmie znalazłyby się również: Kukiz’15 (10 proc.), SLD (6 proc.) i PSL (5 proc.).
Badanie przeprowadzono w dniach 7-8 maja, przed ogłoszeniem audytu poprzedniego rządu – PO-PSL.
Badanie 3: TNS Polska – 10 maja 2016
Agencja badawcza TNS Polska 10 maja przeprowadziła sondaż dla „Gazety Wyborczej” na próbie reprezentatywnej, ogólnopolskiej telefonicznej 1000 dorosłych Polaków. Ankieterzy TNS umieścili w badaniu koalicję partii związanych z Komitetem Obrony Demokracji, czyli: PO, Nowoczesną, PSL, Twój Ruch i SLD. Nie włączono Partii Razem, której istotą działania jest być osobno, ani ruchu Kukiz’15, gdyż to ugrupowanie nie bierze udziału w protestach.
Według badania, koalicja opozycyjnych partii otrzymałaby 38 proc. głosów, zaś Prawo i Sprawiedliwość osiągnęłoby wynik 33 proc. poparcia. Badanie pokazało, że koalicja „anty-PiS” mogłaby liczyć na głosy młodszego elektoratu niż elektorat ugrupowania rządzącego.
Badanie 4: TNS Polska – 18 maja 2016
W dniach 13-18 maja TNS Polska pytało wyselekcjonowaną grupę 900 pełnoletnich mieszkańców Polaków o preferencje polityczne. Partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, zanotowało wzrost poparcia i na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głos oddałoby 39 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasowało się PO (17 proc.), a trzecie miejsce zajęła .Nowoczesna (11 proc.). Ruch Pawła Kukiza poparło 7 procent badanych. Pozostałe ugrupowania nie znalazłyby się w Sejmie. Na SLD i PSL głos deklarowało 4 proc. ankietowanych, a po 2 proc. otrzymałyby partie KORWiN i Razem. W badaniu uwzględniono również Twój Ruch. Ugrupowanie Janusza Palikota uzyskało 0 proc. wskazań. 14 proc. respondentów było niezdecydowanych na kogo oddałoby swój głos.
Autor: Aleksander Sarota
Słowa kluczowe: KORWiN, Kukiz'15, Nowoczesna, Platforma Obywatelska, polityka, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, razem, sejm, Sojusz Lewicy Demokratycznej, sondaże