Jak dbać o drewnianą podłogę? Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się jej naturalnym pięknem? Ekspert firmy Chapel Parket Polska podpowiada w jaki sposób należy pielęgnować i konserwować podłogi wykonane z drewna.
Metody pielęgnacji i konserwacji drewnianych podłóg
Podłoga to jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów wyposażenia wnętrza, która jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i zabrudzania. O posadzkę wykonaną z drewna trzeba dbać szczególnie, gdyż jej wygląd zależy także od sposobów jej pielęgnacji i konserwacji.
Wilgotność powietrza i temperatura mają znaczenie
– Drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że reaguje na warunki panujące w otoczeniu. Następstwem utrzymywania w pomieszczeniu przez dłuższy czas zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności powietrza jest odkształcanie się desek podłogowych, pęcznienie, a także powstawanie pęknięć i szczelin – przypomina Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej drewniane podłogi, w tym deski, klepki i kasetony poddane procesom postarzania.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym zamontowano drewniane podłogi, powinna mieścić się w przedziale 45-60 proc.
Wpływ na stan drewna ma nie tylko wilgotność, ale i temperatura panująca w otoczeniu (ta ostania powinna wynosić 18- 22 stopni Celsjusza. – Z utrzymywaniem tych parametrów w normie nie powinno być większego problemu zwłaszcza, że są to najlepsze warunki nie tylko dla podłóg drewnianych, jak przede wszystkim dla ludzi – uspokaja ekspert firmy Chapel Parket Polska.
Zimą, gdy wilgotność powietrza (tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków) znacznie spada, warto nawilżać wnętrza za pomocą nawilżaczy elektrycznych.
Pielęgnacja i konserwacja drewnianych podłóg
Każda drewniana podłoga wymaga bieżącej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji. Warto przy tym wziąć pod uwagę fakt, iż czynności te wiążą się również ze sposobem produkcji desek. Dla przykładu, olejowane podłogi Chapel Parket wystarczy konserwować tylko raz w roku. Sekretem wysokiej odporności materiałów z oferty firmy Chapel Parket Polska jest specjalny olej woskowy, którym impregnowane są deski. – Substancja została wzbogacona związkami krzemu, dzięki którym na powierzchni drewna tworzy się warstwa przypominająca glazurę. Tak zabezpieczone podłogi są znacznie bardziej odporne na ścieranie niż produkty zaimpregnowane standardowym olejem woskowym – wyjaśnia S. Kos.
Bieżąca pielęgnacja podłóg drewnianych nie należy do skomplikowanych czynności. Na co dzień zalecane jest przede wszystkim odkurzanie i/lub zamiatanie powierzchni. Pamiętajmy, że podłogi najlepiej myć za pomocą wody z dodatkiem rekomendowanego przez producenta płynu do mycia. Warto także zapoznać się z ulotką informacyjną oraz gwarancją na deski – w dokumentach tych najczęściej określone zostały zasady pielęgnacji.
O czym trzeba pamiętać użytkując drewnianą posadzkę
Niezależnie od rodzaju podłogi, warto zainwestować w dobrej jakości… wycieraczkę. Dzięki temu niepozornemu przedmiotowi łatwo unikniemy naniesienia piasku i brudu do wnętrza, a przez to – na drewnianą powierzchnię.
– Innym sprawdzonym pomysłem jest zabezpieczenie filcowymi podkładkami nóg krzeseł, stołów oraz pozostałych mebli. Ten prosty zabieg skutecznie ustrzeże powierzchnię podłóg przed zarysowaniem – radzi Sebastian Kos.
Pamiętajmy, by podczas mycia unikać nadmiernego używania wody, może to bowiem skutkować uszkodzeniem drewna. Podłogę należy myć płynem do mycia polecanym przez producenta podłogi, używając do tej czynności dobrze odsączonego mopa lub szmatki. Powstałe na powierzchni plamy należy bezzwłocznie zetrzeć wilgotną ścierką. Zwlekanie z tą czynnością może bowiem skutkować przebarwieniami materiału.
Nie zapominajmy, że w przypadku powstania poważnych zanieczyszczeń (takich jak zalanie podłogi wodą, czy substancjami chemicznymi), należy natychmiast skontaktować się z wykonawcą podłogi lub jej sprzedawcą.
Słowa kluczowe: panele, pielęgnacja, podłoga