W jedenastu gminach w Polsce działają już multimedialno – internetowe Pracownie Orange. Miejsca te sprzyjają integrowaniu lokalnych społeczności, mieszkańcy mogą dzięki nim realizować swoje pasje i zainteresowania. Kolejnych trzydzieści dziewięć pracowni zostanie otwartych do końca czerwca.
– Jestem przekonany, że Pracownie Orange, dzięki zapewnieniu dostępu do zasobów internetu pomogą lokalnym społecznościom w codziennym życiu, przyczynią się do wyrównania szans edukacyjnych, kulturalnych i zawodowych mieszkańców małych gmin w porównaniu do społeczności dużych miast. Chcemy wspierać lokalne społeczności w sposób, który zapewni im sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie informacyjnym – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, dyrektor PR i Sponsoringu Orange Polska.
Pierwsze pracownie powstały: w świetlicy edukacyjnej Urzędu Miasta i Gminy Czarne (woj. pomorskie), siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku (woj. warmińsko – mazurskie), Gminnej Bibliotece Publicznej w Gaworzycach (woj. dolnośląskie), Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie), w siedzibie Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie (woj. podkarpackie), w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskiem (woj. lubelskie), w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu (woj. podlaskim), w Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach (woj. lubelskie), w Gminie Bytoń (woj. Kujawsko-pomorskie), w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (woj. lubelskie), w Gminnej Bibliotece Publicznej w Firleju (woj. lubelskie)
Każda z pracowni została wyremontowana i umeblowana, a także wyposażona w sprzęt multimedialny i komputerowy. Orange przez pierwsze 2 lata ich działalności zapewni pracowniom bezpłatny dostęp do internetu oraz wsparcie techniczne i informatyczne.
Decyzja o wyborze 50 lokalizacji, w których powstają Pracownie Orange była oparta na realnym zapotrzebowaniu na tego typu placówki. Ważnym kryterium wyboru był plan na wykorzystanie pracowni jako miejsca spełniającego potrzeby wszystkich członków danej społeczności: dzieci, młodzieży, seniorów, a także osób niepełnosprawnych oraz pozostałych mieszkańców. W otwartych właśnie pracowniach będą organizowane warsztaty edukacyjne dla dzieci dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu oraz szkolenia komputerowe dla osób w wieku powyżej 50 lat.
Pracownie Orange to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Orange na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz upowszechniania wykorzystania nowych technologii w edukacji. W ramach projektów Akademia Orange dla Bibliotek oraz Edukacja z Internetem Orange wspiera obecnie 4 miliony uczniów z 10 tysięcy szkół oraz ponad 3 500 bibliotek publicznych w małych miejscowościach.
Słowa kluczowe: Akademia Orange, Edukacja z Internetem, internet, Konrad Ciesiołkiewicz, Pracownie Orange, rozwój społeczeństwa, Sponsoring Orange Polska