Zrozumienie roli instalacji gazów medycznych we współczesnym szpitalnictwie wymaga przede wszystkim jasnego zdefiniowania samego pojęcia. W języku fachowców mówimy o IRGMiP, czyli Instalacji Gazów Medycznych i Próżni, będącej niczym innym jak instalacją rurociągową, która obecnie posiada status wyrobu medycznego i jak każdy wyrób medyczny obostrzona jest restrykcyjnymi wymogami. Często stosowana jest też nazwa zgodna z nazewnictwem używanym w normach europejskich – SRGM czyli system rurociągowy do gazów medycznych.
Zastosowania SRGM
Instalacje gazów medycznych znajdują rozmaite zastosowania w lecznictwie – mówi ekspert firmy INMED-Karczewscy. W przypadku instalacji dystrybuujących tlen, najczęściej spotykamy wykorzystanie do leczenia schorzeń związanych z niewydolnością oddechową; podtlenek azotu stosowany jest w anestezjologii, a sprężone powietrze w respiratorach, inkubatorach czy do napędu różnych urządzeń medycznych. To jednak tylko kilka z licznych zastosowań instalacji gazów medycznych.
Skomplikowany system
SRGM składa się z całego zbioru rozmaitych wyrobów specjalistycznych, które wspólnie tworzą system spełniający wymogi bezpieczeństwa umożliwiające stosowanie w leczeniu pacjentów. Norma EN ISO 7396-1 definiuje SRGM jako system złożony z mniejszych systemów: zasilającego, monitorowania, alarmowania i rozprowadzania, wyposażony w punkty poboru gazów medycznych zlokalizowane w miejscach, gdzie niezbędne są gazy medyczne.
Budowa instalacji gazów medycznych i próżni
Na system IRGMiP składa się zasadniczo kilka podstawowych elementów, w tym: źródła gazów medycznych (najczęściej wiązka butli gazów, zbiornik stacjonarny z gazem lub stacja pomp próżniowych); tablice redukcyjne, dzięki którym możliwa jest odpowiednia redukcja ciśnienia;miedziane rurociągi spełniające ściśle określone wymagania zgodnie z normą EN ISO 7396-1 ; skrzynki kontrolno-zaworowe, które umożliwiają kontrolowanie ciśnienia gazów i zasilanie stref w razie awarii lub konserwacji; zawory eksploatacyjne, które pozwalają na odcinanie poszczególnych odcinków instalacji w razie awarii; punkty poboru gazów medycznych, które są końcowym elementem SRGM i służą podłączeniu całej instalacji do finalnego użytkownika – wyjaśnia specjalista z INMED-Karczewscy.
Słowa kluczowe: gazy medyczne, instalacja, szpitale