Gwizdy, buczenie, wulgarne przyśpiewki czy dewastacje stadionów to dla wielu pierwsze skojarzenia związane z piłką nożną. Czas na zmiany? Być może ich jaskółką jest coraz szersza oferta szkółek kształcących najmłodszych adeptów piłki nożnej, w których stawia się nie tylko na trening, ale również kształtowanie zachowań w duchu fair play
Za pięknymi i nowoczesnymi stadionami, których tak wiele powstało w ostatnich latach, nie stoi to, co najważniejsze: dobry poziom piłkarski i budzące pozytywne emocje kibicowania. Na meczach pojawiają się głównie grupy kibiców głośno zaznaczających swoją obecność, a często dających się zapamiętać z odpalania rac czy wulgarnych przyśpiewek. – Na lepsze wyniki sportowe, a i przyjemniejszą atmosferę na stadionach, trzeba poczekać, ale też na nie zapracować. Nasze szkółki stawiają na szkolenie najmłodszych oraz edukowanie i wpajanie dobrych nawyków, które, w naszej ocenie, przyniosą pozytywne efekty w przyszłości – mówi Radosław Soperczak, prezes fundacji Football Academy Group, która działa w Polsce od 2009 r., prowadząc obecnie ponad 100 ośrodków szkoleniowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
Odpowiednie podejście
Na pierwsze efekty szkoleń należy poczekać przynajmniej kilkanaście lat. W całym procesie najważniejsza jest jednak zmiana sposobu myślenia o trenowaniu i podejścia do piłki nożnej, dlatego powinny one dotyczyć już najmłodszych dzieci. – W grupie wiekowej 4-6 latków chodzi przede wszystkim o nastawienie na zabawę i czerpanie z niej jak największej przyjemności, a nie o walkę o wynik i nakładanie presji na dziecko, jak jest w zwyczaju. Nie każde dziecko musi przecież zostać w przyszłości światowej klasy piłkarzem, jednak nawyki oraz zachowania, jakich się nauczy, korzystnie wpłyną na kształtowanie jego osobowości – tłumaczy Radosław Soperczak.
Najlepsze wzory
Podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru szkółki, w której nasze dziecko mogłoby właściwie trenować i rozwijać się, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki przeprowadzane są szkolenia. W pierwszym okresie nie chodzi o wyniki, ale o radość czerpaną z uprawiania sportu. – Zadaniem naszych trenerów jest kształtowanie estetyki ruchu, zarażanie pasją do piłki nożnej oraz edukacja przez sport. Wszystko to ma przynosić wymierne efekty szkoleniowe i wprowadzać dzieci w wielki świat piłki nożnej. W trakcie zabaw stosuje się ćwiczenia mające na celu rozwinięcie zmysłów, spostrzegawczości, siły, ciekawości, przyjemności z aktywności fizycznej, wytrwałości, ale także przygotowania mentalnego, emocjonalnego i społecznego, a wszystkie działania bazują na angielskich rozwiązaniach treningowych i organizacyjnych – wyjaśnia Radosław Soperczak. W całym procesie najważniejsze jest, żeby uczyć dzieci zasad, które są przydatne nie tylko na boisku piłkarskim, ale i w codziennym życiu. Wymaga się więc punktualności, szacunku do kolegów z drużyny, uczciwej walki do ostatków sił, słuchania trenera oraz dbałości o sprzęt sportowy i treningowy.
Zmiany dotyczą każdego
Postrzeganie wszystkich jako chuliganów nie jest rozwiązaniem. O ile w obecnej sytuacji nie można wiele zrobić, konieczne jest kształtowanie odpowiednich wzorców zachowań wśród najmłodszych. – Z pozoru niewielkie gesty czy działania mają ogromne znaczenie i tylko metoda małych kroków może wpłynąć na poprawę sytuacji na stadionach. Na odnoszenie sukcesów przyjdzie jeszcze czas, ale ważne jest wychowywanie dzieci tak, by jako dorośli lubiły sport. Bo choć nie każdy zostanie zawodowym piłkarzem, z przyjemnością, w gronie rodziny pójdzie na mecz kibicować swojej ulubionej drużynie, wiedząc, czym tak naprawdę jest sport i jak pozytywne, niezapomniane emocje może wzbudzać – podsumowuje Radosław Soperczak. Wizyta na stadionie piłkarskim ma być przyjemną formą spędzenia czasu w gronie rodzinnym, którą wszyscy mają się cieszyć, wspierając piłkarzy swojej ulubionej drużyny, a nie dewastując trybuny i wykrzykując obraźliwe hasła. Czy taki obraz stanie się rzeczywistością? Czas pokaże, ale dobrze jest zdać sobie sprawę, że w ogromnej mierze zależy to od decyzji, jakie podejmujemy wobec własnych dzieci.
Czy wiesz, że? Football Academy to ogólnopolska sieć elitarnych szkółek piłkarskich dla dzieci w wielu od 4 do 12 lat. Unikalny w Polsce system szkolenia wykorzystuje najlepsze wzorce zaczerpnięte ze szkółek angielskich oraz słynnej szkoły Ajaxu Amsterdam. Football Academy oferuje najmłodszym zawodnikom przede wszystkim treningi przez zabawę oraz edukację przez sport w duchu zasad fair play. Pierwsza szkółka Football Academy powstała w kwietniu 2009 r. w Opolu. Obecnie na terenie całego kraju znajduje się już niemal 110 oddziałów, w których aktywnie trenuje aż 7500 młodych adeptów piłki nożnej. Ich liczba stale rośnie! |
Słowa kluczowe: duch, fair-play, gwiazda, najlepsze, piłka, trening