Warszawa, 30 stycznia 2014 r. Z magazynów Grupy Żywiec wyjechały ostatnie partie Grand Championa Birofilia 2013 – najlepszego piwa 2013 roku, uwarzonego przez piwowarów Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie i piwowara domowego. Piwo można jeszcze kupić w pojedynczych sklepach.
Dokładnie 6 grudnia o godz. 18:00 piwowar domowy Czesław Dziełak otworzył pierwszą butelkę najlepszego piwa 2013 roku. W tym samym czasie rozpoczęła się sprzedaż tego unikalnego piwa Grupy Żywiec w całej Polsce. Piwo z Cieszyna było dostępne w 0,5 l butelkach w sklepach specjalistycznych z piwem a także sieci sklepów Tesco i wybranych Piwiarniach Warki.
W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzono zaledwie 100 000 półlitrowych butelek Grand Championa 2013. Ponad 75 proc. Grupa Żywiec sprzedała jeszcze przed końcem ubiegłego roku.
– Wiemy, że w niektórych sklepach w Polsce można jeszcze kupić pojedyncze butelki unikalnego piwa Grupy Żywiec. Informują nas o tym birofile na facebookowym profilu Festiwal Birofilia – mówi Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec.
Do warzenia piwa w stylu Imperial IPA piwowarzy wykorzystali aż 7 odmian chmielu (6 amerykańskich i 1 europejską), 4 słody (pilzneński, pszeniczny jasny, monachijski i cara gold) oraz drożdże do piw górnej fermentacji American Ale. Po raz pierwszy w historii, Grand Championa poddano procesowi chmielenia na zimno, dzięki czemu piwo jest wyjątkowo aromatyczne.
Grand Champion to przedsięwzięcie unikalne na skalę europejską. To najlepsze piwo domowe danego roku, które w czerwcowym Konkursie Piw Domowych Festiwalu Birofilia w Żywcu wybiera jury złożone z kilkunastu mistrzów piwowarstwa z całego świata. W nagrodę twórca receptury tego piwa domowego warzy je w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie w skali przemysłowej – przy wsparciu piwowarów Grupy Żywiec. Marzeniem każdego piwowara domowego jest, aby smak jego piwa poznało jak najwięcej piwoszy. Dzięki sieci dystrybucji i rozbudowanej sprzedaży Grupy Żywiec co roku dokładnie 6 grudnia każdy Grand Champion trafia na półki sklepowe w całej Polsce. W sklepach jest dostępny do wyczerpania zapasów. Każdy Grand Champion warzony jest w Brackim Browarze, dlatego w jego nazwie jest zawsze słowo „Brackie”. Do tej pory odbyło się 5 edycji Grand Championa.
W 2013 roku w Konkursie Piw Domowych wystartowało 161 piwowarów, którzy zgłosili do niego rekordowe 432 piw. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Lechowskiego, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych zdecydowało, że najlepszym piwem 2013 r. jest Imperial India Pale Ale uwarzone przez Czesława Dziełaka z Wyłudek w województwie podlaskim. Brackie Imperial IPA z Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie należącego do Grupy Żywiec trafiło do sklepów w całej Polsce 6 grudnia 2013 r.
————————–
Styl Imperial India Pale Ale (18-24o Blg):
Zwany też czasami Double IPA, to młody styl piwa, który narodził się w USA. Browary rzemieślnicze w Stanach Zjednoczonych zafascynowane możliwościami jakie dają amerykańskie odmiany chmielu zaczęły warzyć piwo, które będzie jeszcze mocniej chmielone niż amerykańska odmiana IPA. Aby zrównoważyć wysoki poziom goryczki konieczne było zwiększenie ekstraktu początkowego. Przymiotnik Imperial został zaczerpnięty od stylu Russian Imperial Stout. Nie ma on uzasadnienia historycznego, a raczej używany jest przez analogię do piwa bardzo mocnego i bardzo bogatego w smaku.
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie należący do Grupy Żywiec S.A. wybudowano w 1846 r. Od tego czasu metody, składniki piwa, budynki browaru i urządzenia bardzo się nie zmieniły. Pod tym względem Zamkowy jest piwnym skansenem. Zabytkowy browar zlokalizowany na wzgórzu w zamku żywieckich Habsburgów do dziś zachował regionalny charakter. Jest jednym z nielicznych browarów w Europie i jedynym browarem Grupy Żywiec, w którym fermentacja przebiega w otwartych kadziach. W czasie takiego procesu można obserwować tworzące się piwo. Tylko tu stosuje się jeszcze metodę dekokcyjnego zacierania słodu, dzięki której powstaje unikalna i trwała piana w piwach Brackie i Żywiec Porter.
Grupa Żywiec to największy i najbardziej atrakcyjny* pracodawca w branży piwnej, zatrudniający 4500 osób i jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN, największym producentem piwa w Europie. Grupa Żywiec w 2012 roku sprzedała ponad 10,5 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu Browarach, tj. w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Poprzez sieć prawie 50 oddziałów handlowych i blisko 900 przedstawicieli działających w całym kraju spółka oferuje prawie 30 różnych piw kilkudziesięciu tysiącom partnerów biznesowych i milionom konsumentów. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z największych polskich piw eksportowych (obecne dzisiaj w ponad 40 krajach), sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najważniejszych marek spółki należą też Heineken, Warka, Tatra, Specjal, Strong i Leżajsk. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna). Spółka prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner, Guinness i Kilkenny) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter, Warka Radler). Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród największych producentów piwa notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r. Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl
*Grupa Żywiec jest najbardziej atrakcyjnym pracodawcą w branży FMCG wg. badania Randstad Polska z marca 2013 r. przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 7000 Polaków.
Słowa kluczowe: 2013, dom, piwo, warszawa, wyprzedane, żywiec