W topografii każdego miasta istnieją szczególne miejsca, którym charakter nadały minione pokolenia. Prawdziwą sztuką jest wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych nie burząc dotychczasowej harmonii przestrzennej. Wyzwanie to podjęła firma RD bud, która odrestaurowała ponad 70-letni budynek w centrum jednej z najstarszych dzielnic stolicy. Od początku 2012 roku mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać pełen elegancji i stylu biurowiec – Mokotowska Square.
Firma RD bud, należąca do posiadającej ponad 90 letnie doświadczenie francuskiej grupy budowlano – deweloperskiej Rabot Dutilleul, często podejmuje się realizacji ambitnych inwestycji. Jedną z nich było nadanie nowego oblicza budynkowi od dawna wpisanemu w panoramę miasta. Efekt trwających prawie 2 lata prac zachwycił wszystkich. Dawna siedziba Centrali Handlu Zagranicznego stała się niewątpliwie aktualną perełką architektoniczną Śródmieścia.
Historyczny rodowód biurowca Mokotowska Square
Dawna siedziba centrali Handlu Zagranicznego stała się niewątpliwie aktualną perełką architektoniczną Śródmieścia
Odnowiony biurowiec Mokotowska Square mieści się między ulicami Mokotowską a Kruczą. Budynek, choć został oddany do użytku na przełomie 2011 i 2012 roku, wyraźnie nawiązuje do stylistyki kamienic z ubiegłego stulecia. Imponujący siedmiopiętrowy gmach ma wyraźnie zarysowane podziały elewacji, w całości wykonanej z płyt piaskowca. Z klasyczną bryłą komponuje się subtelny nowoczesny design, widoczny w takich dyskretnych szczegółach jak wyraziste oświetlenie, niestandardowe duże szklane okna na wszystkich piętrach, nowoczesny system wentylacji, profesjonalny system telewizji przemysłowej CCTV czy, niewidoczny z poziomu ulicy, luksusowy taras na ostatniej kondygnacji. Mimo odświeżającej, subtelnej nuty nowości formy, Mokotowska Square zadziwiająco dobrze wpasowuje się w jedną ze starszych dzielnic stolicy. Taki też był zamysł inwestora oraz wykonawcy – nadać nowe oblicze budynkowi, który od czasów II wojny światowej zawsze wpisany był w historię miasta.
Nowe oblicze tradycyjnej formy
Wnętrze biurowca Mokotowska Square utrzymane jest w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce.
Dawna siedziba Centrali Handlu Zagranicznego „Metalexport” przez ponad pół wieku wzbudzała zainteresowanie i uznanie polskich architektów. Obiekt ten od chwili powstania wyróżniał się wśród socrealistycznych stołecznych budowli. Zaproponowany przez autora projekt podkreślił wielkomiejski charakter obiektu. O jego wartości świadczy fakt, że w 2003 roku dawna siedziba „Metalexportu” została wpisana na honorową listę budynków stanowiących dobro kultury współczesnej. Firma RD bud w 2009 roku podjęła się niezwykle trudnego zadania zaadoptowania obiektu do zmieniającego się oblicza Warszawy. Zespół architektów zadbał, o to by zachowano nienaruszoną, oryginalną urodę budynku, nadając mu bardziej nowoczesny i funkcjonalny charakter. Dokładne odwzorowanie wyglądu obiektu umożliwiła wykonana przed rozbiórką obiektu fotogrametria starej elewacji. Stare płyty z wapienia pińczowskiego zostały zastąpione znacznie bardziej praktycznym i wytrzymałym piaskowcem. Zachowane stare detale architektoniczne budynku, takie jak trzy oryginalne portale wejściowe na froncie budynku ozdobione kamiennymi serpentynami, zostały odpowiednio wyeksponowane. Nowe elementy dostosowano do całości koncepcji. Zmiany w architekturze są o wiele bardziej zauważalne wewnątrz obiektu. Zarówno korytarze , hall i windy wyglądają ekskluzywnie i nowocześnie. Zgodnie z polityką inwestora zastosowano ekologiczne materiały i nowatorskie rozwiązania architektoniczne. Inwestor – firma Yareal Polska, za innowacyjność i pięknie odnowioną stylistykę inwestycji na skrzyżowaniu Mokotowskiej i Kruczej otrzymała prestiżową nagrodę CEEQA w kategorii „Najlepsza Inwestycja Biurowa Roku 2011” oraz certyfikat środowiskowy BREEAM „Good”. Równie przychylne zdanie o budynku mają mieszkańcy stolicy. Zgodnie z ich opinią nowy biurowiec od razu wpasował się w koncepcję miasta.
Słowa kluczowe: architektura, Mokotowska Square, Nowe oblicze, Odnowiony biurowiec, perełka, RD bud, tradycyjna forma