Niełatwo jest znaleźć kobietę w stu procentach zadowoloną z własnego ciała – według statystyk na swój wygląd narzeka aż 9 na 10 Polek. Jednym z najczęściej wymienianych kompleksów jest za mały biust. Wiele pań marzy o tym, by go powiększyć i w ten sposób poprawić sobie samopoczucie. Zanim jednak zdecydujemy się na operację sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że będzie bezpieczna.
Jędrne, pełne i proporcjonalne – każda kobieta chciałaby, by właśnie takie były jej piersi. Niestety biust nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Nic więc dziwnego, że chirurdzy plastyczni właśnie tę część ciała operują najczęściej.
Biust do poprawki
– Wśród pacjentek poddających się zabiegom powiększania piersi najliczniejszą grupę stanowią kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Zwykle skłaniają je do tego względy osobiste – mówi dr Janusz Obrocki, chirurg plastyk ze szpitala Medicover. Część pań chce spełnić swoje marzenia o większym i pełnym biuście lub poprawić proporcje sylwetki. Inne chcą wymodelować jego kształt, który zmienił się na przykład w wyniku karmienia piersią czy wraz z upływem czasu i utratą przez skórę elastyczności, przez co biust zdeformował się i opadł, tracąc swój młodzieńczy kształt i jędrność. Operacja pozwala także zbalansować wielkość piersi w przypadku ich asymetrii.
Jeśli chcemy poddać się plastyce biustu powinnyśmy zacząć od wizyty u specjalisty. – W naszym szpitalu taka konsultacja jest bezpłatna. Podczas niej przeprowadzamy dokładny wywiad lekarski i oceniamy budowę anatomiczną piersi pacjentki – wyjaśniadr Janusz Obrocki ze szpitala Medicover. Przed operacją konieczne jest też sprawdzenie stanu zdrowia i przeanalizowanie zleconych wyników badań. – Mając komplet informacji możemy wspólnie zadecydować o wielkości i kształcie, jaki piersi będą miały po operacji. To, na co w szczególności zwracamy uwagę, to poprawienie urody subtelnie, by efekt był naturalny – mówi chirurg plastyczny dr Janusz Obrocki. Podczas takiej wizyty lekarz przekazuje także informacje na temat tego, jak przebiega sama operacja i jak wygląda rekonwalescencja.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
W zależności od budowy klatki piersiowej i warunków anatomicznych specjalista decyduje o tym, jak zlokalizowane będą implanty – możliwości jest kilka, a w dodatku do wyboru mamy różne rodzaje implantów, które w każdym przypadku są dobierane indywidualnie. Różnią się one rozmiarem, stylem i kształtem, a także zawartością – mogą być wypełnione żelem silikonowym lub roztworem soli fizjologicznej. Bardzo ważne jest upewnienie się, że wykorzystywane przez wybraną klinikę implanty są certyfikowanymi materiałami medycznymi sprawdzonych producentów. Piersi można także powiększyć poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, która jest pobierana z pośladka. Doświadczony chirurg plastyczny doradzi, którą metodę wybrać, by osiągnąć optymalny efekt. – Niektóre pacjentki przynoszą ze sobą na wizytę zdjęcia biustu, który chciałyby mieć. To dla nas dobry punkt wyjścia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lekarz musi wziąć pod uwagę możliwości medycyny, a także kilka innych czynników, między innymi szerokość klatki piersiowej pacjentki, kształt jej piersi i kondycję skóry – mówi dr Janusz Obrocki ze szpitala Medicover.
Sama operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około półtorej godziny. Po jej wykonaniu ze względu na bezpieczeństwo pacjentka pozostaje w szpitalu na noc – dopiero po tym czasie lekarze mają bowiem pewność, że stan zdrowia pozwala na wypisanie jej z kliniki. Następnego dnia usuwane są dreny, a bandaż zostaje zastąpiony specjalnym biustonoszem ułatwiającym gojenie, który należy nosić zgodnie z zaleceniami lekarza – zwykle przez minimum miesiąc. W ciągu kolejnych trzech-czterech dób mogą wystąpić pewne dolegliwości bólowe i poczucie dyskomfortu – jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Po upływie dwóch tygodni usuwane są szwy. Do pełnej aktywności wraca się w ciągu jednego-dwóch tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Warto pamiętać o tym, że jeśli implanty zostały umieszczone pod mięśniem przez około miesiąc trzeba powstrzymać się od ćwiczeń angażujących kończyny górne.
Rozwój medycyny sprawia, że operacjom plastycznym piersi poddaje się coraz więcej kobiet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć tego typu zabiegi stają się coraz popularniejsze, to decyzja o poddaniu się plastyce biustu powinna być dobrze przemyślana. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym dekoltem zatroszczmy się o to, by wybrać specjalistę, który zadba o nasze bezpieczeństwo. Warto także zwrócić uwagę na to, czy placówka, na którą się zdecydowałyśmy, dysponuje własnym OIOM-em – to ważne w przypadku ewentualnych powikłań.
Słowa kluczowe: biust, medicover, operacja plastyczna