Obniżenie kosztów obsługi bankowej, likwidacja faktur papierowych w PKP SA, stworzenie mechanizmu zarządzania płynnością finansową Grupy PKP – to tylko niektóre inicjatywy wprowadzone przez zarząd PKP SA w ostatnim roku. Zmiana i unowocześnienie procedur przyniosą kilka milionów złotych rocznie oszczędności.
PKP SA wynegocjowała znacznie lepsze warunki cenowe za usługi finansowe dla poszczególnych spółek Grupy PKP.
– Do tej pory różnice w cenie między tymi samymi usługami bankowymi w różnych spółkach były ogromne. Rozmawiając z bankami jako Grupa PKP, a nie pojedyncze spółki, udało nam się wynegocjować znacznie lepsze warunki, pozwalające obniżyć koszty w skali roku o prawie 1 mln zł – mówi Łukasz Szarawara, dyrektor zarządzający ds. finansowych w PKP SA.
Oprócz obniżki kosztów, dzięki aktywnej postawie PKP SA w negocjacjach z bankami, wprowadzone zostały nowoczesne narzędzia finansowe dla pracowników spółki, takie jak np. karty przedpłacone, które zastąpiły czeki i wypłaty gotówkowe, np. zaliczek na delegacje.
Grupa PKP wdraża mechanizm tzw. cash poolingu, czyli zaawansowanego zarządzania finansami całej Grupy.
– Część spółek korzysta z kredytu w rachunku bieżącym, część w tym samym czasie ma krótkoterminowe nadwyżki finansowe – w ramach cash poolingu wewnątrz Grupy te pierwsze nie muszą sięgać po krótkoterminowe finansowanie z banków lub mogą je ograniczyć, te drugie lokują swoje nadwyżki na lepszych warunkach, w spółkach należących do Grupy. Oceniamy, że na wprowadzeniu tego mechanizmu zaoszczędzimy jako holding 600 tys zł rocznie – tłumaczy Łukasz Szarawara.
PKP SA uporządkuje również kwestie faktur papierowych, których spółki Grupy wymieniają między sobą ok. 360 tys. rocznie. Zamiana papieru na formę elektroniczną może przynieść kolejny milion złotych oszczędności w skali roku. PKP SA, jako zarządca nieruchomości, wystawia rocznie 350 tys. faktur papierowych. Te także zostaną zamienione na formę elektroniczną.
– Jesteśmy w trakcie wyboru najbardziej korzystnego rozwiązania i dostawcy usługi, który pomoże nam wprowadzić e-faktury w obrębie PKP SA. W pierwszej kolejności zlecimy firmie zewnętrznej drukowanie i dystrybucję faktur, co pozwoli również w na tym etapie ograniczyć koszty wysyłki tych dokumentów – tłumaczy Wojciech Derda, dyrektor zarządzający ds. Operacyjnych i Kontrolingu w PKP SA.
Pozdrawiam
Słowa kluczowe: faktury papierowe, oszczędnośći, pkp, rozwiązanie, zarządzanie finansami