PKO Bank Polski, jako pierwszy na rynku, udostępnił na opłatomatach możliwość dokonania płatności bezstykowo za pośrednictwem kart PayPass Mastercard oraz payWave Visa. Dzięki takiemu rozwianiu łatwiej i szybciej można zapłacić podatek czy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy lub dowodu osobistego.
Opłatomaty PKO Banku Polskiego to nowatorskie rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla okienka kasowego. Samoobsługowe urządzenie umożliwia dokonywanie płatności za pomocą ekranu dotykowego, jak również poprzez zeskanowanie faktury lub decyzji podatkowej zawierającej kod dwuwymiarowy (QR).
– Wykorzystanie kodów dwuwymiarowych (QR) umieszczanych na decyzjach podatkowych lub fakturach, to optymalne rozwiązanie umożliwiające maksymalnie skrócenie czasu realizacji transakcji, która ogranicza się do zeskanowania kodu i dokonania płatności bez konieczności wyboru jej rodzaju oraz wpisania przez płatnika danych identyfikacyjnych. Jeżeli dodamy do tego możliwość płatności bezstykowych, realizacja opłat staje się bardzo wygodna – podkreśla Konrad Grajeta, dyrektor Departamentu Produktów Zarządzania Środkami Finansowymi.
Opłatomaty PKO Banku Polskiego wyróżniają się także na rynku przyjaznym dla użytkownika interfejsem i czytelną grafiką. Z powodzeniem funkcjonują już w trzech Centrach Obsługi Mieszkańców we Wrocławiu. Dzięki nim możliwe jest wygodne opłacenie podatków, wniesienie opłaty za rejestrację samochodu, prawo jazdy oraz uiszczenie opłaty skarbowej. W ostatnim czasie katalog opłat został rozszerzony o opłaty z zakresu Wydziału Architektury oraz Geodezji. W niedługim czasie PKO Bank Polski uruchomi kolejne opłatomaty w nowych urzędach w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.
Opłatomaty to urządzenia szczególnie dedykowane dla jednostek samorządu terytorialnego, gdzie z powodzeniem są wykorzystywane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować urządzenia w innych jednostkach w których odbywa się obsługa osób dokonujących płatności w okienkach kasowych.
***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto Banku po III kwartałach 2013 roku wyniósł 2,29 mld zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz piąty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Jest Bankiem najczęściej wybieranym przez małe i średnie firmy, według badania Centrum Badań Marketingowych Indicator oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Raporty Roczne PKO Banku Polskiego są regularnie nagradzane przez Instytut Rachunkowości i Podatków w konkursie The Best Annual Report w kategorii Banki i instytucje finansowe. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2013 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse – jej wartość wyceniono na 3,7 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategorii Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.
Słowa kluczowe: bank, kod, PKO, płatność, Polska, QR