Połowa z przebadanych firm średniej wielkości nie zna dokładnego terminu przejścia
na system SEPA lub nie ma planu dostosowania się do nowego systemu – jednak 74% z nich przewiduje, że już latem będzie obsługiwać płatności w tym standardzie.
Prawie połowa europejskich przedsiębiorców przyznała, że nie zna daty migracji
na standard SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro), będący nowym unijnym schematem zleceń zapłaty i poleceń przelewu. Tak wynika z niezależnego badania, przeprowadzonego przez Sage wśród firm średniej wielkości, na temat stanu przygotowań do przejścia
na system płatniczy SEPA.
Przeważająca większość respondentów (82%) twierdziła, że zna termin przejścia na system SEPA. Jednakże, w praktyce prawidłowy termin znała mniej niż połowa (63%) z nich. Blisko jedna czwarta (24%) francuskich i ponad trzy czwarte (76%) polskich przedsiębiorców, którzy twierdzili, że znają termin dostosowania się do standardów płatniczych SEPA, w praktyce nie znało prawidłowego terminu. Zaledwie nieco więcej niż połowa (55%) przedsiębiorców brytyjskich również nie podała tego terminu właściwie.
Wyniki badania ogłoszono po tym, jak Komisja Europejska o sześć miesięcy przedłużyła termin dostosowania systemów płatniczych przedsiębiorcom pracującym nad integracją
ze standardem SEPA. Taką decyzję podjęto, gdy okazało się, że wielu z nich nie dotrzyma terminu 1 lutego 2014 roku. Wokół inicjatywy mającej na celu uproszczenie przelewów bankowych w euro między 33 państwami panuje obecnie zamęt, ponieważ nadal nie ma jasności, co do sposobu wdrożenia jej na poziomie poszczególnych krajów.
Christophe Letellier z Sage powiedział: „Zgodnie z oświadczeniami Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej nadal nie ma jasności w tej kwestii. Natomiast nie ma wątpliwości co do tego, że przygotowanie się przez przedsiębiorców na czas jest niezmiernie istotne. Przez ostatnie dwa lata Grupa Sage była w czołówce przygotowujących się do przejścia na SEPA. Zachęcamy i dopingujemy innych przedsiębiorców do finalizowania swoich zadań migracyjnych i prowadzenia prac aż do samego dnia migracji, czyli 1 lutego 2014 roku.”
Wyniki badania pokazały również brak przygotowania przedsiębiorstw do bezwzględnych wymogów legislacyjnych, w tym do zarządzania poleceniami zapłaty i danymi. Prawie połowa (49%) organizacji objętych badaniem obecnie nie dysponuje planem dostosowania się do systemu płatniczego SEPA, pomimo, że w ośmiu z dziesięciu firm (81%) wyznaczono pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie migracją. Ponadto, mimo że termin przejścia zbliża się nieuchronnie, tylko jedna na siedem firm (15%) obsługuje płatności w standardzie SEPA.
Prawie trzech na dziesięciu respondentów (29%) twierdzi, że najpoważniejszym efektem braku zgodności ze standardem SEPA będzie wydłużenie procesu płatniczego. Natomiast czterech na dziesięciu przedsiębiorców (41%) uważa, że SEPA będzie miało największy wpływ na regulowanie zobowiązań płatniczych przez wierzycieli. Tyle samo osób jest przekonanych, że SEPA ułatwi im wykonywanie płatności.
Prawne implikacje braku zgodności wzbudzają największe zaniepokojenie na rynku brytyjskim, podczas gdy przedsiębiorcy niemieccy za najistotniejsze uważają kwestie komunikacji z klientami. Hiszpania obawia się przerw w działalności spowodowanych migracją na system SEPA. Bardzo niepokojący jest fakt, że wśród respondentów, którzy nie będą gotowi na obsługiwanie płatności w systemie SEPA w terminie, dwóch na pięciu (40%) jako przyczynę swojego nieprzygotowania na czas podaje brak informacji, podczas gdy blisko jedna czwarta winą za to obarcza zamieszanie legislacyjne.
Metodologia
Firma analityczna Vanson Bourne przeprowadziła wywiady z pracownikami działów finansów w 600 małych i średnich firmach (100-500 pracowników) sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Belgii. Wywiady przeprowadzono w formie ankiet internetowych i telefonicznych, w których zastosowano surowe procesy przesiewowe.
O Sage w europejskim segmencie średnich firm
Sage Group plc jest wiodącym w świecie dostawcą rozwiązań wspomagających zarządzanie, przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw, które to rozwiązania stwarzają większą swobodę odniesienia sukcesu. Sage zdaje sobie sprawę z niepowtarzalności każdego biznesu, dlatego też nasze produkty i usługi są dopasowane do różnorodnych potrzeb, co sprawia, że przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa i wydajności, korzystanie z nich jest przyjemnością. Spółka została założona w roku 1981, już od 1989 roku zaczęła być notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a w roku 1999 została włączona do wskaźnika giełdowego FTSE 100. Sage posiada grono ponad 6 miliona klientów, zatrudnia ponad 13.380 pracowników, a prowadzi działalność w 24 państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w krajach Europy kontynentalnej, Ameryki Północnej, Afryki Południowej, Australii, Azji oraz Brazylii. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.sage.com/.
Działalność Sage w europejskim segmencie średnich firm (Sage Mid-Market Europe) wydzieliła się w styczniu 2013 roku i już liczy sobie ponad 18.000 klientów w skali całej Europy. W jej ramach dostarczane są produkty i usługi będące odpowiedzią na różnorodne potrzeby średnich firm. Sage ERP X3 jest sztandarowym rozwiązaniem ERP zaprojektowanym specjalnie dla średnich firm. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.sageerpx3.com.
O firmie Vanson Bourne
Vanson Bourne jest niezależną firmą specjalizującą się w badaniach rynkowych w branży informatycznej. Jej reputacja w zakresie solidnych i wiarygodnych analiz przeprowadzanych w oparciu o badania została wypracowana dzięki rygorystycznym zasadom badawczym oraz zdolności uzyskiwania opinii od decydentów najwyższego szczebla pełniących funkcje techniczne i operacyjne we wszystkich sektorach działalności oraz na wszystkich głównych rynkach. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.vansonbourne.com.
Słowa kluczowe: europa, komisja, sage, SEPA, termin