Zamarznięte zamki u drzwi czy zaparowane szyby – zna to niemal każda z nas. Choć kalendarzowa zima rozpoczyna się dopiero 22 grudnia, warto już teraz przygotować samochód. To nie jest trudne, wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę. Wiele rzeczy możesz sprawdzić również sama!
Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy zimą, zacznij od zmiany opon letnich na zimowe. Choć większość o tym pamięta, to jednak niewiele z nas wie, kiedy należy to zrobić. Nie zwlekaj do pierwszych opadów śniegu! Zmień opony jak tylko średnia temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Dobrą wiadomością jest to, że wiele warsztatów, jak np. sieć serwisów Premio, oferuje przechowanie opon letnich w sezonie zimowym. Samochód na zimowym ogumieniu nie tylko znacznie lepiej trzyma się drogi, ale co istotne ma krótszą drogę hamowania na śniegu. Dla przykładu, przy 80 km/h auto zatrzymuje się po około 70 metrach, podczas gdy na oponach letnich potrzebuje ponad 40 metrów więcej!
Zdecyduj sama – etykiety i QR kod na oponach
W wyborze odpowiednich opon pomogą Ci specjalnie oznaczenia. Dzięki obowiązkowi etykietowania opon, który wchodzi w życie już 1 listopada br., możesz w łatwy sposób dobrać opony do własnych potrzeb i stylu jazdy. „Etykiety na oponach poinformują nas o trzech podstawowych parametrach: efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu – mówi Justyna Banaszek, Brand Manager z Grupy Goodyear Polska. Dodatkowo oprócz, obowiązkowych danych, niektórzy producenci, jak np. Dunlop, umieścili na etykietach kody QR, pod którymi zawartych jest wiele dodatkowych informacji, nieuwzględnionych na etykiecie. Za ich pomocą możesz sprawdzić m. in. hamowanie na suchej nawierzchni, zachowanie na zakrętach czy przyczepność na mokrej i suchej drodze dla wybranej opony. Pamiętaj, że zakup opon to inwestycja na kilka lat, dlatego upewnij się, że jest ona dobrze przemyślana, a wybrane opony będą odpowiadały Twoim potrzebom i stylowi jazdy. Jazda na źle dobranym ogumieniu może prowadzić do utknięcia w śniegu, spowodować korki, a także stworzyć niebezpieczeństwo wypadku. Zima to trudny okres dla wszystkich kierowców, dlatego lepiej wybierać sprzęt znanych i sprawdzonych producentów.
Sprawdź ciśnienie
Szczególnie zimą liczy się dobra przyczepność! Przy wymianie opon warto wziąć pod uwagę popularne ostatnio pompowanie kół azotem. Azot, w porównaniu do powietrza, wykazuje mniejszą tendencję do zmiany ciśnienia pod wpływem temperatury. Dzięki temu ciśnienie w oponach pozostaje stabilniejsze, co z kolei korzystnie wpływa na trwałość opon oraz bezpieczeństwo naszej jazdy. Kiedy niskie temperatury utrzymują się przez kilka dni, możesz zwiększyć ciśnienie w oponach 0,2 bara. Pamiętajmy też o wyrównaniu ciśnienia do poziomu zalecanego przez producenta samochodu, kiedy temperatura na zewnątrz znów się podniesie. Informacja o optymalnym ciśnieniu powinna znajdować się na klapce wlewu paliwa oraz w instrukcji obsługi Twojego samochodu. Regularnie kontrolując ciśnienie powietrza w oponach nie tylko zmniejszasz wydatki na nowe ogumienie (opony dłużej zachowują żywotność), także zużywasz mniej paliwa, a przed wszystkim jeździsz bezpieczniej!
Nie daj się mrozowi!
Przed zimą, koniecznie sprawdź stan akumulatora, który lubi płatać figle podczas zimowych spadków temperatur. W razie wątpliwości możesz zlecić warsztatowi wykonanie testu odpowiednim urządzeniem. Serwis powinien wykonać takie badanie bezpłatnie. Współczesne akumulatory wytrzymują średnio 4-5 lat. Po tym okresie konieczna jest ich wymiana. Pamiętaj też o zimowym płynie do spryskiwaczy i pod żadnym pozorem nie mieszaj go z pozostałym w zbiorniku płynem letnim, bo taka mieszkanka może spowodować jego zamarznięcie. Nie wszystkie płyny należy jednak wymieniać. „Nie dajmy się namówić na wymianę oleju silnikowego na zimowy ponieważ właściwie wszystkie produkowane oleje są całosezonowe” – podpowiada Marta Sobieska, Marketing Manager sieci serwisów samochodowych Premio. W natłoku świątecznych sprawunków, oprócz nowej czapki czy kremu do twarzy, nie zapomnij o sprezentowaniu sobie odmrażacza do zamków. Trzymaj go zawsze przy sobie w torebce i nie popełniaj powszechnego błędu – nie zostawiaj na noc w samochodzie!
Widoczność we mgle
Okazuje się, że zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się tylko podczas kompletowania ubrań. Podczas zimowej mgły, opadów śniegu czy szybko zapadającego zmroku właściwe oświetlenie samochodu ma kluczowe znaczenie. Upewnij się, że wszystkie światła w Twoim samochodzie działają sprawnie, (pozycyjne, kierunkowskazy, awaryjne, hamowania, cofania, przeciwmgielne tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej).
Co jeszcze powinnaś sprawdzić? By zapewnić sobie dobrą widoczność, konieczne są nie tylko czyste szyby, ale również sprawny filtr kabinowy – ten element rzadko bywa sprawdzany w warsztatach samochodowych, a pełni bardzo ważną rolę – chroni nasz samochód przed bardzo uciążliwym zimą parowaniem szyb. Filtry kabinowe należy wymieniać średnio co 15 000 kilometrów. Warto też sprawdzić stan piór w wycieraczkach. Zużyte nie usuną nadmiaru brudu oraz wody, czy sniegu z szyby. Producenci samochodów twierdzą, że ich wymiana raz do roku zupełnie wystarczy, ale lepiej ich stan, zwłaszcza zimą, kontrolować na bieżąco. Zadbaj też o odpowiedni sprzęt do odśnieżania – szczotka i skrobaczka do lodu oraz ciepłe rękawice powinny znaleźć się w aucie każdej z nas.
Szerokości, przyczepności!
Przygotowanie samochodu do zimy nie wymaga dużego nakładu pracy, ani sporych wydatków – wiele rzeczy, możesz sprawdzić sama. Wykonanie kliku prostych czynności sprawi, że zima nie przeszkodzi Ci w bezpiecznym i komfortowym poruszaniu się po ośnieżonych drogach.
Słowa kluczowe: ciśnienie, dla kobiety, opony, poradnik, Samochód, zima