Na sklepowych półkach, a także w drogeriach internetowych możemy coraz częściej spotkać się z kosmetykami, które nazywane są naturalnymi i organicznymi. Można takie odnaleźć również wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów – powstają całe serie szamponów i odżywek bazujących na organicznych składnikach. Ale co to właściwie oznacza dla konsumenta, czyli dla nas i czy jest jakaś różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi i organicznymi?
Okazuje się, że wiele osób nieświadomie używa zamiennie określeń kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. Jednak różnią się one bardzo. Oczywiście w kosmetykach naturalnych większość składników musi być pozyskiwana z roślin, minerałów lub zwierząt – są to wszelkiego rodzaju tłoczone oleje, glinki lub wydzieliny zwierzęce (ambra, piżmo itp.) Warunki, jakie musi spełnić kosmetyk naturalny są jasno określone przez światowe organizacje. Powstał nawet system certyfikatów, które uwiarygodniają to, że wybierany przez nas kosmetyk jest naturalnym. Jednakże trzeba uważnie czytać skład takich kosmetyków, gdyż mogą niekiedy zawierać drażniące substancje pochodzenia petrochemicznego, parabeny a także często stosowane w kosmetykach do włosów detergenty sles i sls, czyli substancje powodujące pienienie się szamponu. Substancje te mogą uczulać i wywoływać podrażnienia. Również niektóre olejki eteryczne mogą powodować uczulenia. Dlatego ważnie jest, aby wybierać kosmetyki certyfikowane, w składzie, których nie ma wyżej wspomnianych substancji.
Jeśli zaś chodzi o kosmetyki organiczne, to przy ich produkcji stosowane są bardziej restrykcyjne reguły. Większość ich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych – na takich uprawach, często prowadzonych specjalnie na zlecenie zakładów kosmetycznych nie używa się nawozów sztucznych, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Czyli można powiedzieć, że kosmetyki organiczne są kosmetykami ekologicznymi. Jakość takich składników jest o wiele wyższa, niż tych pochodzących z upraw standardowych. Kosmetyki nie zawierają substancji sztucznych – między innymi dla tego kosmetyki organiczne słabiej się pienią lub nie pienią się w ogóle. Ważne, aby w składzie kosmetyku było jak najwięcej elementów pochodzenia organicznego. Przykładowo w kosmetykach takich jak szampon do codziennego stosowania z pomarańczą, grejpfrutem, cytryną i rumiankiem oraz szampon do włosów normalnych i suchych z lawendą, aloesem i jojobą firmy Bentley Organic aż 70% składników pochodzi z ekologicznych upraw. Wśród najważniejszych składników organicznych wymienić tu należy ekstrakt z aloesu, olejek lawendowy czy olej z jojoby.
Szampony organiczne, zatem nie obciążają naszych włosów zbędnymi substancjami chemicznymi. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych i w zależności od kompozycji sprawiają, że włosy odzyskują swoją witalność, są bardziej sprężyste i elastyczne. Ich struktura zostaje odbudowana, przez co stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Szampon do codziennego stosowania z pomarańczą, grejpfrutem, cytryną i rumiankiem Bentley Organic; cena: 29,90 pln www.ekodrogeria.pl
Szampon do włosów normalnych i suchych z lawendą, aloesem i jojobą Bentley Organic; cena: 29,90 pln www.ekodrogeria.pl
Słowa kluczowe: kosmetyk, kosmetyki naturalne, olejki, szampon, Szampony organiczne