Powiat sandomierski już oficjalnie stał się częścią świętokrzyskiego Szlaku Przygody. Nazwę i przebieg kolejnego odcinka Szlaku ustalono podczas spotkania, które odbyło się w „mieście ojca Mateusza”. Rozpoczął się nabór partnerów do programu lojalnościowego Szlaku.
Region sandomierski dołącza do Szlaku Przygody jako siódma już jego kraina. Nazwa „Kraina Trzech Rzek” odwołuje się do płynących tu Wisły, Opatówki i Koprzywianki . Tutejsza pętla Szlaku Przygody przebiegać będzie przez wszystkie dziewięć gmin powiatu. Obejmie największe atrakcje turystyczne regionu. – Trasa zaczynać się będzie na sandomierskim Rynku, a ostatnim jej punktem będą Góry Pieprzowe – mówi Elwira Majewska, koordynatorka nowego odcinka Szlaku. Wśród polecanych gościom do odwiedzenia miejsc są m.in. sandomierska starówka, zespół pocysterski w Koprzywnicy, kurhanowe cmentarzysko w Kleczanowie, sanktuarium w Sulisławicach, punkt pomiaru poziomu Wisły w Zawichoście czy Sandomierski Szlak Winiarski.
Obecnie trwa inwentaryzacja lokalnej bazy noclegowo-gastronomicznej. Wkrótce na trasie staną tablice Szlaku Przygody z mapami i opisami atrakcji turystycznych. Oficjalnie ruszył już nabór partnerów programu lojalnościowego Szlaku. W spotkaniu, które odbyło się w Sandomierzu we wtorek 25 lutego br., uczestniczyli przedstawiciele miejscowych samorządów oraz przedsiębiorcy z branż turystycznej, gastronomicznej, noclegowej i winiarskiej. – Kilku na miejscu zadeklarowało wejście do naszej sieci, pozostali wyrazili swoje wstępne zainteresowanie – mówi Elwira Majewska.
Świętokrzyski Szlak Przygody zadebiutował w zeszłym roku. Dotąd liczył 850 kilometrów, 6 krain i blisko sto oznakowanych atrakcji. Polska Organizacja Turystyczna certyfikowała go jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2013 roku. – Nie spoczywamy na laurach. Teraz przybywa nam kolejna kraina, w której aż roi się od atrakcji – mówi Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody, która koordynuje projekt.
Turystom Szlak pozwala wygodniej, łatwiej i taniej poznawać Świętokrzyskie. Zbierając na specjalną kartę punkty za pieniądze wydane na trasie, można je potem wymienić na nagrody, rabaty bądź dodatkowe świadczenia u partnerów. – W sieci jest już prawie 80 podmiotów z województwa. Wraz z przyłączeniem pętli sandomierskiej oczekujemy, że wkrótce ich liczba przekroczy setkę – dodaje Piotr Sadłocha.
Szlak Przygody to największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce. W jego ramach działa program lojalnościowy, pozwalający turystom zbierać punkty, które można wymieniać na nagrody lub zniżki do wykorzystania u partnerów Szlaku. Projekt realizuje Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania z województwa świętokrzyskiego, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poszerzenie Szlaku o obszar powiatu sandomierskiego współfinansowane jest przez Szwajcarię w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”.
Załączone grafiki (z archiwum Szlaku Przygody):
1. Projekt tablicy Szlaku Przygody.
2. Spotkanie Szlaku Przygody w Sandomierzu 25 lutego 2014.
3. Letnia panorama dachów Sandomierza.
Słowa kluczowe: powiat, przygoda, sandomierz, szlak