Jak to się stało, że człowiek zapragnął określić lub porównać dokładną wagę posiadanego surowca. Kiedy do tego doszło? Trudno to ustalić, z pewnością jednak skutecznie rozwiązał ten problem, gdyż na świecie pojawiły się wagi. I choć współcześnie używane są różne ich rodzaje; laboratoryjne, platformowe, a nawet wagi hakowe czy liczące, to wciąż w użyciu pozostaje ta pierwsza.
Waga – narzędzie handlu
Prawdopodobnie zaczęło się od tego, że wraz z rozwojem rolnictwa pojawiły się nadwyżki żywności, które można było wymienić na inne dobra. Rozwijający się handel przyniósł pojawienie się specyficznych form płatności (kruszcem, kamieniami szlachetnymi, w końcu pieniędzmi). To z kolei wymagało precyzji w przeprowadzaniu transakcji – nikt przecież nie chciał być stratny. Charakter tego zjawiska nasilił się jeszcze bardziej, gdy na rynek trafiły surowce, których masy w ogóle nie można określić, nie dysponując odpowiednim narzędziem. Kupując dla przykładu sypkie proso czy jęczmień, można było odmierzyć odpowiednią ilość, używając misy lub dzbana, ale następnym razem lub przy innym straganie naczynie mogło być już inne. Należało ujednolicić system. I stworzyć odpowiednie narzędzia, konkretnie – wagi. Z czasem pojawiły się różne ich rodzaje od platformowych po wagi hakowe.
Jak wyglądały pierwsze wagi?
Pierwsze wagi skonstruowano, wykorzystując drewniany kołek i dwie linki, którymi przywiązywano ważone przedmioty. Szalki dodano później dla wygody – łatwiej i szybciej ważyło się produkty, kładąc je na szalach, zamiast przywiązywać i odwiązywać za każdym razem. Nie wagi hakowe były zatem pierwsze, ale szalkowe. Należało jeszcze obrać jakiś jeden powszechny wzorzec i ustalić jednostkę miary (wagi). Obecnie cały niemal świat posługuje się jednolitym systemem metrycznym. Przyjęto go dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, więc stosunkowo niedawno. Używa go niemal cały świat, bo z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych na przykład, gdzie zamiast litrów są galony, zamiast metrów – stopy i cale, zamiast hektarów – akry, zamiast kilometrów – mile, a zamiast kilogramów – funty i uncje.
Wagi hakowe czy szalkowe – które do czego?
Istnieją inteligentne wagi liczące, które potrafią automatycznie przeliczyć gramy na uncje lub funty na kilogramy. Ponadto sprawdzą liczbę elementów umieszczonych na wadze oraz obliczą masę całkowitą oraz jednostkową poszczególnych przedmiotów. Wagi hakowe często używane są w magazynach, przeładowniach, na kutrach rybackich, platformowe ponadto w hurtowniach, punktach skupu. Wagi precyzyjne sprawdzają się w laboratoriach, aptekach i zakładach jubilerskich. Przeciwieństwem elektronowych wag potrafiących zbadać masę ludzkiego włosa, są urządzenia ważące, które pozwalają wygodnie zważyć cały samochód ciężarowy dodatkowo obciążony ładunkiem.
PRego
Więcej informacji na stronie: http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html, gdzie znaleźć można wagi hakowe, precyzyjne, liczące i inne.
Słowa kluczowe: biznes, ciężar, wagi