Sukces każdego nowego biznesu uzależniony jest od takich elementów jak mobilny charakter działalności, dbałość o ekologię, redukcja kosztów i możliwe przyspieszenie ich zwrotu. Sposobem na pogodzenie tych wszystkich składników we własnym przedsiębiorstwie mogą być myjnie parowe oraz umiejętne wykorzystanie ich innowacyjności.
Czym są myjnie parowe
Myjnie parowe to innowacja dopiero zdobywająca uznanie w oczach polskich kierowców. To atrakcyjna alternatywa dla znanych nam wszystkim myjni wodnych, bezdotykowych czy automatycznych. Podstawową różnicą w działaniu myjni parowych jest technologia wykorzystywania do czyszczenia suchej pary pod wysokim ciśnieniem – a nie, jak w przypadku tradycyjnych myjni, niezliczonych litrów wody.
Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści – co ważne nie tylko dla użytkowników, ale także dla osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności wykorzystującej myjnie parowe. Wśród nich należałoby wymienić: uproszczoną procedurę uzyskiwania zezwoleń na wykorzystywanie tego rodzaju urządzeń, obniżenie kosztów instalacyjnych (nie musimy już inwestować w zaawansowane systemu odpływu i kanalizacji), stosunkowo tanią eksploatację urządzenia, która idzie w parze ze zwiększoną wydajnością. Wykorzystanie do czyszczenia pary wodnej pod wysokim ciśnieniem pozwala myć sucho i dokładnie; para wodna dociera do wszelkich zakamarków czyszczonego obiektu.
Mobilny charakter myjni parowych
Na osobną wzmiankę zasługuje inna cecha myjni parowych. Urządzenia te są w pełni mobilne i nie wymagają przy transporcie żadnego specjalistycznego sprzętu, czy wielu godzin spędzonych nad montażem. To niewątpliwy atut takiego rozwiązania i jednocześnie istotny czynnik marketingowy, który zwiększa konkurencyjność takiego przedsiębiorstwa. Wystarczy pomyśleć ile czasu i pieniędzy klienta jesteśmy w stanie zaoszczędzić, gwarantując mu dojazd z urządzeniem we wskazane przez niego miejsce? O ile do niedawna to on musiał udać się do myjni – tak dziś, przy wykorzystani myjni parowych, to ona może przyjechać do niego.
– Mobilny charakter tego rodzaju urządzeń to także bezpośrednia korzyść dla samych przedsiębiorców. Dzięki myjniom parowym Optima nie muszą oni już organizować specjalnych wyjazdów do myjni, czy też rozglądać się za specjalistycznymi i wcale nietanimi usługami czyszczenia obiektów. Teraz mają wszystko pod ręką i w razie potrzeby sami mogą dostarczyć myjnię z jednego oddziału do drugiego. To niesamowite ułatwienie pracy – mówi Karol Kostka, z firmy GreenSteam, dystrybutora myjni parowych Optima.
Zastosowania w przemyśle
Jak wykorzystać specyfikę myjni parowych we własnym biznesie? Pomysłów może być wiele. Począwszy od rozwinięcia domyślnych usług: czyszczenia pojazdów, maszyn czy sprzętu ciężkiego, przez wsparcie administracji publicznej, dzięki możliwości czyszczenia elewacji budynków z brudu czy niechcianych graffiti, na drobnych, ale wciąż pełnych potencjału usługach kończąc: czyszczeniu dywanów, nagrobków czy nawet okien i elewacji domów.
Dobry pomysł, jakim jest wykorzystanie myjni parowych to także ważna kwestia w perspektywie samego procesu założenia firmy. – Coraz popularniejsze stają się wnioski o otrzymanie dotacji na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Oryginalny i dokładny biznesplan zwiększa szanse na uzyskanie dotacji z Urzędów Pracy czy środków unijnych – podpowiada Karol Kostka z GreenSteam, podkreślając jednocześnie, że jako eksperci chętnie pomagają przyszłym przedsiębiorcom w skompletowaniu dokumentacji i wystawieniu koniecznej ekspertyzy.
Myjnie parowe a ekologia
Przy planowaniu wykorzystania myjni parowych w biznesie nie należy zapominać o wątku ekologicznym. Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, myjnie parowe dbają środowisko – oszczędzają wodę i ograniczają do minimum zużycie groźnych dla środowiska chemikaliów. Dzięki zastosowaniu pary wodnej nie trują one lokalnych wód związkami chemicznymi i nie pobierają takiej ilości wody, co ich tradycyjne odpowiedniki. Taka oszczędność środowiska to także oszczędność dla nas.
Warto pamiętać, że powstaje coraz więcej szeroko zakrojonych programów ekologicznych oraz unijnych dyrektyw normujących kwestie ochrony środowiska. Proekologiczne działania oraz inwestycje są wspierane przez Unię Europejską – a to zaś może mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o dotacje.
To się opłaca
Wygodne użytkowanie, szeroki wachlarz zastosowań, niskie koszty instalacji i eksploatacji, mobilny charakter oraz dbałość o środowisko. Wszystko to sprawia, że myjnie parowe są rewelacyjnym sposobem nie tylko na założenie własnej działalności, ale także na rozszerzenie oferty działającego biznesu. Rozwinięcie oferowanych dotąd usług o czyszczenie na miejscu – np. na terenie parkingu centrum handlowego, czy też zaoferowanie dojazdu do klienta flotowego w przypadku sklepów usługowych, to atrakcyjna perspektywa dla przedsiębiorców.
– Zestaw cech charakterystycznych dla myjni parowych gwarantuje szybkie tempo zwrotu inwestycji, oraz daje duże nadzieje na wyprzedzenie konkurencji. Każdy, kto ma swój biznes, lub o założeniu takiego myśli, wie, że dobry pomysł to połowa sukcesu. W tym przypadku pomysł jest gotowy. Wystarczy po niego sięgnąć – to się najzwyczajniej opłaca – podsumowuje Karol Kostka z GreenSteam.
Połączenie tradycyjnego pomysłu na firmę, opartego na usługach czyszczenia różnych obiektów z pełną mobilnością i nowoczesną technologią pozwala wybić się na rynku młodym przedsiębiorstwom. Postawienie własnego biznesu w parze z parą daje zatem niesamowite możliwości. Jest to nie tylko pomysł na biznes, ale również gotowe rozwiązanie.
Słowa kluczowe: kierowcy, Klienci, myjnia parowa, nowość, Własny biznes