O tym, że wodę należy pić dla zapewnienia zdrowia wie prawie każdy. Jak się jednak okazuje nie przekłada się wcale to na jej spożywanie na wystarczającym poziomie. 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji warto się zastanowić nad tym, czy wiemy ile wody powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi i jakie są skutki nieodpowiedniego nawodnienia?
Czy wyobrażasz sobie chociaż jeden dzień swojego życia bez wody? Bez wody nie ma życia i to dosłownie. Z chemicznego punktu widzenia stanowi ona 60% naszego ciała, a jej niedobór w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak np. zaburzenia koncentracji, osłabienie czy nudności.
Często pojawia się pytanie ile powinniśmy pić wody i jaki jej rodzaj jest dla nas najlepszy. Na temat zalecanej ilości spożywania wody krąży wiele opinii. Półtora litra, dwa a może więcej? Ile ludzi, tyle przekonań. Kwestia ta wbrew pozorom nie jest całkowicie niejasna – dziennie powinniśmy wypijać 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała, zatem jej zalecane spożycie zależy od tego, ile ważymy. Zapotrzebowanie na wodę zależne jest również od pory roku – wyższa temperatura powietrza powoduje, że tracimy jej więcej i częściej musimy jej dostarczać naszemu organizmowi. Warto wiedzieć, że wody nie można zmagazynować w organizmie, dlatego należy stale uzupełniać jej braki, aby zachować równowagę metaboliczną. Jaki rodzaj wody należy pić: niegazowaną czy gazowaną? Prawda jest taka, że oba rodzaje wody są dobre do spożywania, natomiast gazowana lepiej radzi sobie z gaszeniem pragnienia, w szczególności, że dni robią się coraz cieplejsze.
Woda sodowa na zawołanie
Ilość spożywanej przez Polaków wody jest niepokojąca. Co dziesiąty z nas w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia. Nie pijemy jej regularnie, sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. Dlaczego tak jest? Problemem może być to, że nie wszyscy z nas zwykłą wodę lubią. Jest dla nas zbyt nudna, bez smaku, zawsze taka sama. A przecież tak nie musi być. Na rynku istnieje urządzenie, które pokazuje, że wodą można się bawić. Ekspres do napojów gazowanych SodaStream pozwoli nam na szybkie i proste przygotowanie wody sodowej, dostosowanej do naszych upodobań. Może być ona lekko, średnio lub mocno gazowana, w zależności od ilości wpuszczonego do niej dwutlenku węgla. Dzięki SodaStream tak przygotowana woda będzie bardziej orzeźwiająca, uwalniający się gaz pobudzi nasz smak i da uczucie ochłodzenia. Urządzenie daje nam możliwość zaspokojenia pragnienia w domu, w każdym momencie. Do przygotowania wody sodowej możemy wykorzystać także wodę z kranu, która według Sanepidu oraz stacji uzdatniania wody nadaje się w Polsce do spożycia bez gotowania. Z SodaStream picie wody nie jest obowiązkiem, a czystą przyjemnością. Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez agencję badawczą Toluna, użytkownicy ekspresu piją nawet o 3 szklanki wody więcej[1].
Aby mieć więc pewność, że nasz organizm jest prawidłowo nawodniony, powinniśmy pić regularnie. Woda niegazowana, sodowa czy kranowa? To, którą wybierzemy, zależy jedynie od naszych preferencji, najważniejsze jest po prostu to, aby wodę pić w ogóle.
[1] Toluna. US Water study, Listopad 2014
Słowa kluczowe: sodastream, woda, zdrowie