Jesienna słoneczna pogoda dopisała wolontariuszom Zgranej Ekipy, którzy w ubiegłym tygodniu zrealizowali autorskie przedsięwzięcia w Tychach i Przemyślu. Sadzenie żonkili, symbolu nadziei w chorobie nowotworowej, wokół tyskiego hospicjum, a także wycieczka dla dzieci z domu dziecka, to kolejne projekty społeczne pracowników Getin Noble Banku.
– Berberys thunberga, pięciornik krzewiasty, tawuła japońska – wylicza zasadzone rośliny Monika Wasilewska, liderka grupy wolontariuszy z katowickiej centrali Banku. Wraz ze współpracownikami: Beatą Ksiądz, Elżbietą Kuźnik i Grzegorz Labe, ze swoim projektem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei, organizowanej przez Stowarzyszenie Marie Curie Cancer z Edynburga. Akcja polega na corocznym sadzeniu żonkili wokół placówek opieki paliatywnej. – Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy hospicjum oraz, co ważniejsze, mieszkańców Tychów, udało się nam zasadzić aż 140 roślin! – cieszy się Monika i przyznaje, że jej zespół przygotowywał się do sobotniej akcji od dłuższego czasu. – Chcieliśmy wziąć udział w Polach Nadziei, ponieważ lubimy pomagać. To nie tylko pozwala podnieść jakość życia drugiej osoby, ale i uczy pokory – przyznają katowiccy pracownicy Getin Noble Banku. Partnerem lokalnym w akcji było Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach. – Wybraliśmy tę organizację do współpracy z uwagi na nasze wcześniejsze kontakty – dodaje Monika, która już od pewnego czasu pomaga jako osoba prywatna kadrze Hospicjum w rozwiązywaniu problemów informatycznych. Justyna Rutkowska, sekretarz Zarządu Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I pozytywnie ocenia współpracę z bankowymi wolontariuszami. – Stworzyliśmy przyjemne otoczenie dla przyszłych pacjentów Domu Hospicyjnego, dotkniętych chorobą nowotworową, aby byli bardziej zadowoleni z miejsca, w którym będą przebywać – podkreśla.
Z zupełnie innego rodzaju radością zetknęli się pracownicy Banku z Rzeszowa, Jarosławia i Przeworska. – Wraz z dwoma menedżerami we współpracy z Domem Dziecka w Jarosławiu zabrałyśmy ponad 15 jego wychowanków na wycieczkę krajoznawczą w okolice Przemyśla – mówi Ewelina Kielar-Wyczawska, liderka grupy projektowej. – Zwiedziliśmy zamek, muzeum, zorganizowaliśmy ognisko w ogrodzie botanicznym – wymienia. – Dzieci pytały dosłownie o wszystko, widać w nich wielkie zainteresowanie otaczającym światem. Tym większą sprawiło nam satysfakcję dołożenie swojej „cegiełki” do ich doświadczeń, bo zarówno jako kobiety, matki i menedżerki uważamy, że to inwestycja w edukację i rozwój człowieka jest najlepszą drogą do zapewnienia mu lepszej przyszłości.
Zgrana Ekipa to pilotażowy program grantowy, inicjujący wolontariat pracowniczy w Getin Noble Banku. Powstał w reakcji na zaangażowanie pracowników działaniami non-profit relaizowanymi w czasie prywatnym. W tegorocznej edycji Zgranej Ekipy firma dofinansowała 12 projektów społecznych kwotą 2000 PLN każdy. Firma planuje kontynuowanie wolontariatu pracowniczego w ramach doskonalenia praktyk Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Słowa kluczowe: bank, getin bank, pracownicy, przemyśl, tychy, wolontariusze