Dwa ostatnie tygodnie września były pracowitym czasem dla wolontariuszy Zgranej Ekipy realizujących kolejne przedsięwzięcia w ramach programu grantowego Getin Noble Banku. Odmalowanie pomieszczeń w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci w Jaszkotlu oraz warsztaty nordic-walking dla katowickich seniorów: w ten sposób pracownicy Banku jako wolontariusze dzielili się z innymi swoimi umiejętnościami, wiedzą i pasjami.
– Praca i spotkanie z małymi mieszkańcami Ośrodka to niesamowite i ważne doświadczenie – mówiła o malowaniu pokoi dziecięcych w OSW Magdalena Dudkiewicz. Wraz z kolegami i koleżankami z firmy zadbała o to, by pomieszczeniom, w których przebywają pod opieką wychowawców niepełnosprawne kilkuletnie dzieci, nadać radosny, baśniowy charakter. – Mamy nadzieję, że dzięki namalowanym postaciom ze świata bajek dzieci będą się częściej uśmiechać, a ich wyobraźnia – czyli to, co nie zna żadnych barier, będzie inspirować je do rozwijania zainteresowań – dodaje. Wolontariuszka przyznaje, że niecodzienny kontakt z niepełnosprawnymi dziećmi, które szczególnie potrzebują uwagi i wsparcia emocjonalnego oraz życzliwości, wywarł na niej i innych wolontariuszach ogromne wrażenie. – Pomimo że program grantowy Zgrana Ekipa to inicjatywa Banku, która ma swój początek i koniec, to chcielibyśmy z kolegami i koleżankami wrócić do dzieci w przyszłości, by dać im jeszcze więcej – przyznaje.
Z inicjatywą poświęconą promowaniu wielopokoleniowości oraz zdrowego stylu życia wśród mieszkańców katowickiej dzielnicy Szopienice, wyszła grupa wolontariuszy pod wodzą Iwony Bocian. – Szopienice są bogate w tereny rekreacyjne oraz wartościową architekturę, ale ze względu na okoliczny przemysł, mają stereotyp rejonu zaniedbanego i zniszczonego. Chcemy zmienić obraz tej części naszego miasta, a przy okazji zaktywizować lokalnych mieszkańców, szczególnie seniorów, do dbania o kondycję poprzez uprawianie Nordic Walking – mówi liderka. Razem z Katarzyną Bajor zaangażowały w przedsięwzięcie lokalną organizację Stowarzyszenie dla Szopienic i niezależną grupę sportową „Grzmiące Kije”, której trenerzy szkolą przez cały październik uczestników marszów. – Najbardziej cieszy mnie entuzjazm i zainteresowanie pań i panów, którzy często pierwszy raz mają kontakt z tym sportem – podkreśla Iwona. – Kierując przedsięwzięcie głównie do osób dojrzałych, chcieliśmy pokazać, jak wiele dobrego wynika z wymiany międzypokoleniowej, a także przełamania stereotypu o braku aktywności seniorów. Wpisaliśmy się dzięki temu w Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Pokoleniowej, którym Parlament Europejski uczynił 2012 r. – wyjaśnia.
Wolontariusze zorganizowali się w ramach programu grantowego, Zgrana Ekipa, jaki rozpoczął w czerwcu Getin Noble Bank, przyznając grupom projektowym po 2000 PLN na realizację przedsięwzięć społecznych.
Słowa kluczowe: Getin Noble Bank, Magdalena Dudkiewicz, noble bank, wielopokoleniowość, wolontariusze