Laureatką pierwszej edycji konkursu „Wspólny projekt” organizowanego przez Fundację Sztuki Polskiej ING oraz Muzeum Sztuki w Łodzi została Katarzyna Bułag. Jej zwycięski projekt „Fabryka miejska” będzie się przemieszczać po ulicach Łodzi od 20 do 26 maja, w godzinach 20.00 – 22.00.
Przypominamy, że tematem tegorocznej, pierwszej edycji konkursu „Wspólny Projekt” były prototypy miejskie rozumiane jako pomysł, projekt czy narzędzie odnoszące się do przestrzeni miejskiej, generujące dla niej nowe rozwiązania. Prototyp mógł być zaprojektowany w dowolnej formie, w tym instalacji, działań performatywnych, badawczych, audialnych czy filmowych. Jury konkursu „Wspólny projekt” było jednogłośne. Pomysł Katarzyny Bułag na „Fabrykę miejską” okazał się najciekawszą propozycją odnosząca się do złożoności przestrzeni miejskiej i relacji, które w niej zachodzą.
Artystka zrealizuje happening w przestrzeni miejskiej, wybijając przechodniów z codziennej rutyny
i przyzwyczajenia do przestrzennego charakteru okolicy. W zaprojektowanej przez siebie mobilnej fabryce miejskiej, Katarzyna Bułag będzie się przemieszczać po Łodzi zapraszając mieszkańców do wspólnej produkcji. Wartością w „fabryce” będzie czas, a miejscami jej postoju – lokalizacje kojarzone z intensywną produkcją i pracą. Każdego dnia happening odbędzie się w innej lokalizacji w Łodzi:
- poniedziałek: ŁDK, ul. R.Traugutta 18 (parking), godz. 20.00-22.00,
- wtorek: Manufaktura, godz. 20.00-22.00,
- środa: Rynek Dolny na Bałutach (blisko budynku administracji), w tym dniu happening odbędzie się w godzinach 12.00-14.00,
- czwartek: Osiedle Montwiłła-Mireckiego (skrzyżowanie ul. Srebrzyńskiej i Unii Lubelskiej), godz. 20.00-22.00,
- piątek: Retkinia (skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego i Armii Krajowej), godz. 20.00-22.00,
- sobota: OFF Piotrkowsk (Piotrkowska 138/140), godz. 20.00-22.00,
- niedziela: Księży Młyn (ul. Księży Młyn), godz. 20.00-22.00.
Więcej informacji nt. Wspólnego projektu oraz Fabryki miejskiej można znaleźć na: www.ingart.pl orazwww.msl.org.pl
Katarzyna Bułag urodzona w 1983 roku, jest absolwentką Harvard University Graduale School of Design, na specjalizacji Urban Planning – Art, Design and the Public Domain. Realizowała projektym.in. w Bostonie, Mexico City, Rio de Janeiro. Jest zainteresowana działaniami realizowanymi we współpracy z lokalnymi społecznościami, które problematyzują społeczne i ekologiczne aspekty funkcjonowania współczesnych miast.
Fundacja Sztuki Polskiej ING zajmuje się promocją polskiej sztuki współczesnej budując kolekcję oraz realizując projekty artystyczne, takie jak wystawy czy publikacje. Fundacja została utworzona w 2000 roku przez działające w Polsce spółki z Grupy ING. Kolekcja jest eksponowana w siedzibach fundatorów i udostępniana na wystawach organizowanych w instytucjach sztuki. Dzieła wchodzące w skład kolekcji to prace polskich artystów powstałe po 1989 roku. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl
Słowa kluczowe: ING, ING Bank Śląski, Katarzyna Bułag, muzeum, Wspólny projekt