Pomimo, że elektroniczna książka istnieje nie od dziś, dopiero moda na czytniki i tablety sprawiła, że z niedocenianej alternatywy papierowej publikacji stała się jej wygodniejszym zamiennikiem. Wysokie tempo sprzedaży e-booków w sklepie internetowym merlin.pl wskazuje natomiast, ze ich sława nie będzie chwilowa.
Pomimo, że w Polsce są w sprzedaży od dłuższego czasu, to dopiero popularność czytników i tabletów sprawiła, że elektroniczne wersje książek zostały zauważone przez czytelników. Z dnia na dzień urządzenia te stały się bowiem tańsze i przestały być gadżetami wyłącznie ludzi bogatych. Zdaniem Jakuba Radkowskiego – Kierownika ds. Projektu Digital w firmie Merlin.pl „Niemały wkład miało też złagodzenie przez wydawców zasad związanych z zabezpieczeniami DRM. Stąd też coraz częściej widzimy dziś ludzi z czytnikami w ręku.”
Moda na czytanie książek w formie elektronicznej pobudziła rynek wydawniczy do tego stopnia, że ożywił się on w błyskawicznym tempie. W ofercie sklepu internetowego merlin.pl, który w listopadzie 2011 roku wprowadził do sprzedaży e-booki, znajduje się obecnie ponad 17 tysięcy tytułów w trzech formatach EPUB, MOBI, PDF oraz blisko 3 tysiące audiobooków. Nie tylko e-content uległ znacznemu powiększeniu. Z roku na rok wzrosło też zainteresowanie konsumentów.
Nowy rok rozpoczął się dla tego segmentu bardzo obiecująco. Sklep odnotował ponad pięciokrotny wzrost sprzedaży miesięcznej w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. „Powodem zwiększonego zapotrzebowania na e-booki była niewątpliwie wysoka sprzedaż czytników – wybieranych na prezenty – w okresie przedświątecznym.” – tłumaczy Jakub Radkowski
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeciętnie Klient Merlin.pl kupił 2,2 e-booki. Najczęściej wybieranymi pozycjami były elektroniczne wersje aktualnych bestsellerów takich jak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” czy „Morfina”. W tym samym czasie liczba książek papierowych kupionych średnio przez jednego Klienta wyniosła 5,7. Dane nie uwzględniają sprzedaży podręczników.
Słowa kluczowe: e-book, merli.pl, merlin, nowy rok, Złota era